Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yhdyskuntajäteveden haitallisten aineiden poistomahdollisuudet hapetusmenetelmillä : koeajosuunnitelma Turun seudun puhdistamo Oy:lle

Vikstén, Minja (2017)

 
Avaa tiedosto
Viksten_Minja.pdf (1.559Mt)
Lataukset: 


Vikstén, Minja
Turun ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017121921981
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa hapetusmenetelmiä, joita käytetään jätevesien haitallisten aineiden poistamiseen sekä suunnitella hapetusmenetelmiä hyödyntävä koeajo Turun seudun puhdistamo Oy:lle. Perinteinen jätevedenpuhdistusprosessi ei kykene poistamaan kaikkia jäteveden sisältämiä haitallisia aineita. Osa jäteveteen jäävistä haitallisista aineista päätyy vastaanottavaan vesistöön ja osa kertyy jätevedestä erotettavaan lietteeseen. Lietteestä valmistetaan maanparannusainetta, mutta sen sisältämät haitalliset aineet vähentävät lieteen hyötykäyttöä ja markkina-arvoa. Puhdistamolietettä syntyy Suomessa vuosittain arviolta miljoonan tonnin verran.

Opinnäytetyössä tehtiin kirjallisuuskatsaus hapetusmenetelmiin ja otsonilla tehtyihin koeajoihin. Koeajosuunnitelma tehtiin otsonoinnille ja Pulsed Corona Discharge -menetelmälle. Pulsed Corona Discharge -menetelmässä synnytetään hydroksyyliradikaaleja lyhyiden sähköpurkausten avulla. Menetelmässä syntyy myös otsonia. Otsoni ja hydroksyyliradikaalit ovat vahvoja hapettimia, joiden avulla voidaan hajottaa vaikeasti hajoavia haitallisia yhdisteitä. Otsoni hapettaa selektiivisesti erityisesti tyydyttymättömiä sidoksia toisin kuin hydroksyyliradikaalit, jotka eivät ole selektiivisiä vaan hapettavat kaikkia orgaanisia yhdisteitä.

Koeajosuunnitelmaa tehdessä oltiin yhteydessä pilot-laitteistoja toimittaviin yrityksiin. Opinnäytetyö tehtiin yhteistyössä Turun seudun puhdistamo Oy:n kanssa, ja työn toimeksiantajana toimi Laki ja Vesi Oy. Koeajosuunnitelman toteuttamiselle haetaan rahoitusta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste