Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Vesihuollon varautumisen johtamisen ja osaamisen kehittäminen : Case: Lahti Aqua Oy

Nyyssönen, Päivi (2018)

 
Avaa tiedosto
Nyyssonen_Paivi.pdf (876.0Kt)
Lataukset: 


Nyyssönen, Päivi
Hämeen ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201801221488
Tiivistelmä
Toimintavarma ja laadukas vesihuolto on yksi yhteiskunnan elintärkeistä toiminnoista mikä edellyttää myös varautumista häiriötilanteisiin. Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää vesiyhtiö Lahti Aqua Oy:n varautumisen nykytila ja kehittämiskohteet johtamisen ja osaamisen näkökulmasta.

Tutkimuksessa on kokonaiskuvan saamiseksi laaja teoreettinen viitekehys, joka koostui yhteiskunnan turvallisuusstrategiasta, lainsäädännöstä, varautumisesta ja jatkuvuudenhallinnasta sekä riskienhallinnasta. Koska tutkimuksessa on tavoitteena selvittää vesihuollon varautumiseen liittyvää johtamista ja osaamista, on tietoperustaksi otettu myös osaamisen johtaminen.

Tutkimuksessa käytettiin kvalitatiivisia menetelmiä ja tutkimusaineisto kerättiin teemahaastatteluilla ja osallistuvalla havainnoinnilla. Työn tuloksena havaittiin, että varautumisharjoittelua ja koulutusta täytyy lisätä. Haastateltavat kokivat harjoittelun olevan konkreettinen tapa, jolla varautumissuunnitelmien ja toimintaohjeiden toimivuutta voidaan testata. Lainsäädännöllisten muutosten seuraaminen otetaan osaksi riskienhallinnan neljännesvuosiraportointia. Kokonaisuudessa riskienhallinnan mekanismit ja toimenpiteiden seuranta vaativat vielä kehittämistä vaikkakin Lahti Aqualla riskienhallinnan tila koettiin olevan hyvällä tasolla. Turvallisuusjohtamisen työ- ja pelastusturvallisuuden osa-alueilla havaittiin myös kehittämistarpeita. Osaamisen näkökulmasta perehdyttämis- ja henkilöstöoppaita on täydennettävä varautumista koskevilla perustiedoilla. Lisäksi osaamisessa tarvitaan entistä enemmän moniosaamista ja kykyä ymmärtää oman toiminnan vaikutus riskienhallinnan kautta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste