Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Aikuispotilaan perhekeskeinen mielenterveyshoitotyö - estävät ja edistävät tekijät : Kirjallisuuskatsaus

Lehtoranta, Taru (2018)

 
Avaa tiedosto
Taru Lehtoranta Thesus.pdf (609.3Kt)
Lataukset: 


Lehtoranta, Taru
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201804104394
Tiivistelmä
Suomalaiseen kulttuuriin kuuluu, että aikuispotilaat nähdään mieluummin yksilöinä kuin perheyhteisöön kuuluvina jäseninä. Mielenterveys-ja päihdeongelmia kohdataan tavanomaisesti yksilötasolla, jossa vain sairastunut henkilö saa apua, jolloin muut perheenjäsenet ja tukiverkosto jäävät usein huomiotta. Perhekeskeisyys hoitotyössä on yksi keskeinen terveydenhuollon lähestymistapa, jolla voidaan tukea yksilöiden ja koko perheyhteisön terveyttä.

Opinnäytetyö toteutettiin kirjallisuuskatsauksena. Opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvailla mielenterveyshoitotyön eri toimintayksiköiden, kuten perusterveydenhuollon, huumepalvelujen ja psykiatrian erikoissairaanhoidon perhekeskeisen hoitotyön estäviä ja edistäviä tekijöitä. Opinnäytetyön tavoitteena oli lisätä mielenterveyshoitotyön ammattilaisten tietoisuutta perhekeskeisestä hoitotyöstä sekä hyödyntää opinnäytetyössä saatua tietoa perhekeskeisen mielenterveyshoitotyön kehittämisessä.

Perhekeskeisen mielenterveyshoitotyön estävistä ja edistävistä tekijöistä muodostettiin kolme teemaa; työorganisaatiosta, hoitohenkilöstöstä, ja potilaista tai läheisistä johtuvat tekijät. Opinnäytetyön yhteenvetona voidaan todeta, että perhekeskeinen hoitotyö tulisi aloittaa varhain osastohoitoon tultaessa ja sen jatkuvuus olisi hyvä dokumentoida hoitosuunnitelmaan. Työorganisaatioiden päättäjät ovat tärkeässä johtavassa asemassa organisoidessaan hoitoyksiköihin riittävät resurssit, joilla voidaan edesauttaa aikuispotilaan perhekeskeistä mielenterveyshoitotyön toteutumista. Lisäksi hoitohenkilökunnan yksilöllisillä ominaisuuksilla, kuten asenteilla ja puheeksi ottamisen taidoilla näyttäisi olevan myös merkittävä vaikutus perhekeskeiseen hoitotyöhön. Jatkotutkimusehdotuksena esittäisin, että perhekeskeisiä hoitotyön tutkimuksia voisi soveltaa nuorille aikuisille ja/tai ikääntyvien omaishoitoon.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste