Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tietoa tulevaisuuden mahdollisuuksista, vertaistukea lähimarketista : läheisverkoston tuen tarpeet erityistä tukea tarvitsevan nuoren itsenäistyessä

Huhtala, Eveliina (2018)

 
Avaa tiedosto
Huhtala_Eveliina.pdf (466.7Kt)
Lataukset: 


Huhtala, Eveliina
Tampereen ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201804164811
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, millaista tukea läheiset kaipaavat erityistä tukea tarvitsevan nuoren itsenäistyessä. Erityistä tukea tarvitseva nuori on tarvinnut lapsuudessaan ja nuoruudessaan paljon tukea ja apua mm. vanhemmiltaan ja sisariltaan. Itsenäistyminen ja kotoa poismuuttaminen ei tästä syystä ole aina aivan yhtä ongelmatonta kuin muiden nuorten kohdalla. Tämän opinnäytteen tarkoituksena oli kuulla läheisten omaa ääntä tuen tarpeistaan ja roolistaan itsenäistymisen tukijoina.

Opinnäytetyö oli kvalitatiivinen. Aineisto kerättiin yksilöhaastatteluilla sekä läheisille suunnatulla kyselylomakkeella. Haastatteluihin osallistui neljä läheistä ja kyselyyn vastasi viisi läheistä. Kyselyvastausten vähäisestä määrästä johtuen analyysi keskittyy haastatteluihin. Haastattelut analysoitiin sisällönanalyysiä käyttäen. Analyysissä teoreettinen lähtökohta oli lapsikeskeisyys ja -lähtöisyys sekä perhekeskeisyys ja -lähtöisyys.

Tulosten mukaan läheiset kokevat tarvitsevansa informaatiota nuorta koskevista asioista sekä sosiaalista verkostoa ympärilleen. Tiedon saanti esim. nuoren jatko-opintomahdollisuuksista tukee läheistä itseään. Sosiaalinen verkosto voi löytyä esim. vertaistukiryhmistä tai omasta lähipiiristä.

Johtopäätöksenä voidaan todeta, että läheisten tarvitsema tuki on sekä lapsikeskeistä ja -lähtöistä että perhekeskeistä ja -lähtöistä. Tuen muoto riippuu läheisten yksilöllisistä tarpeista. Jatkotutkimuksena voisi selvittää, mitkä kaikki tekijät vaikuttavat läheisen oman tuen tarpeen kohdistumisen lapsikeskeiseen ja -lähtöiseen tai perhekeskeiseen ja -lähtöiseen tukeen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste