Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kirurgisen potilaan hoitopolku : ohjausvideo elektiiviseen toimenpiteeseen tulevalle potilaalle

Mäyrä, Ina; Virtanen, Laura (2017)

 
Avaa tiedosto
Mayra_Ina_Virtanen_Laura.pdf (696.6Kt)
Lataukset: 


Mäyrä, Ina
Virtanen, Laura
Tampereen ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201804194982
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tehdä ohjausvideo erään Tampereen kaupungin sairaalan potilaille ja hoitohenkilökunnalle. Tavoitteena oli lisätä tietoa kirurgisen potilaan hoitopolusta ja potilasohjauksesta potilaille, heidän omaisilleen ja hoitohenkilökunnalle. Aihe tuli toimeksiantajalta ja valikoitui aihevalintaseminaarissa marraskuussa 2016. Toiminnallisen opinnäytetyön tuotos toteutettiin kahtena lyhyenä ohjausvideona, jotka kuvaavat ennen leikkaukseen tuloa ja leikkauksen jälkeistä hoitoa. Opinnäytetyön tehtäviä olivat kirurgisen potilaan hoitopolkuun liittyvät keskeiset asiat, ohjauksessa huomioitavat piirteet ja niiden konkretisoiminen videolla.

Apuna oli potilaille suunnattu kysely, jossa kysyttiin mielipiteitä leikkausta edeltävästä ohjauksesta. Kyselyn tarkoitus oli saada potilaiden kokemuksia, mitä hyödynnettiin videoiden suunnittelussa. Tuotoksena valmistui kaksi noin kolmen minuutin videota. Materiaalia videoihin kerättiin poliklinikan ja osastojen tutustumiskäynneiltä teoriatiedon lisäksi. Hoitajilta kysyttiin mielipiteitä ohjauksesta ja leikkausten onnistumisista. Kyselyyn vastasi internetin kautta 480 ihmistä, jotka olivat olleet joskus leikkauksessa. Videoista tuli yksinkertaisia ja selkeitä ja opinnäytetyön teoriaosuus vastaa annettuihin tutkimustehtäviin.

Opinnäytetyön tuotos tukee nykypäivän muita ohjausmateriaaleja ja täyttää työelämätahon antaman tehtävänannon. Potilasohjaus on ajaton aihe, mikä kehittyy koko ajan. Videoiden tekeminen oli haastavaa ja olisi toivottua saada siihen enemmän koulutusta. Jatkossa tällaisissa opinnäytetöissä voisi hyödyntää eri alojen yhteistyötä. Jatkotutkimusaiheena voisi olla hoitohenkilökunnan kokemuksia ohjausvideoiden käytöstä potilasohjauksessa. Liitteenä opinnäytetyön lopusta löytyy kysely potilaiden kokemasta ohjauksesta ja ohjausvideon käsikirjoitus.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste