Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lämpöpumppujen tehonohjaus mahdollisuudet

Harala, Sami (2018)

 
Avaa tiedosto
Harala_Sami.pdf (1.662Mt)
Lataukset: 


Harala, Sami
Tampereen ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201804295866
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö oli osana EL-TRAN:in tekemään hanketta, jossa tutkittiin lämpö-pumppujen vaikutusta sähköverkkoon. Tässä opinnäytetyössä selvitettiin, millaisia sähkötehon ohjausmenetelmiä lämpöpumpuille on olemassa, millaisia lämpöpumppuja Suomessa on myyty viimeisen viiden vuoden aikana ja miten niitä ohjataan. Tutkitta-vaksi valittiin asuinalue, jossa lämpöpumppujen määrä on lisääntynyt viime vuosien aikana ja tarkasteltiin alueen sähkötehon kulutusdataa. Lisäksi kohteisiin tehtiin kohdekäyntejä, joissa selvitettiin mistä kohteen sähkötehon kulutus johtui.

Tuloksista selvisi, että lämpöpumppuihin on nykyään saatavilla erilaisia tehon ohjausmenetelmiä, tosin osa niistä on saatavilla vain lisävarusteena. Kohdekäynneillä saatiin selville, että harvassa kohteessa on käytössä sähkötehon ohjausmenetelmiä. Kohdekäynneillä selvisi myös, että harvat asukkaat ovat valmiita ohjaamaan lämpöpumppuaan sähkötehoa säästellen, mikäli he eivät hyödy siitä rahallisesti.

Tulosten perusteella voidaan sanoa, että tulevaisuudessa pitää löytää tapa, jolla saadaan kuluttajat ohjaamaan lämpöpumppujaan sähkötehoa säästellen, varsinkin silloin kun sähkötehoa on rajallisesti saatavilla. Sähkötehon ohjauksien mahdollisuuksista tiedottaminen käyttäjille sekä sähkön siirtohinnan muuttaminen tehoperusteiseksi vähentäisivät kulutuspiikkien määrää.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste