Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Alkon verkkokaupan tunnettuuden lisääminen mymälässä

Uusitalo, Anna (2018)

 
Avaa tiedosto
uusitalo_anna.pdf (781.2Kt)
Lataukset: 


Uusitalo, Anna
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201805076900
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoitus oli perehtyä Alkon verkkokaupan tunnettuuden kehittämiseen myymälässä. Opinnäytetyö koostuu kolmesta osasta, ensimmäinen osa muodostuu johdannosta ja tutkimusmenetelmän esittelystä, toinen osa koostuu teoriasta ja kolmannessa osassa esitellään toimenpide-ehdotukset. Opinnäytetyö on rajattu koskemaan Porin Alkojen myymälöitä.

Opinnäytetyö toteutettiin tapaustutkimuksena, jossa ideana on saada syvällistä tietoa yhdestä, tämänhetkisestä aiheesta. Tutkimukseen kerättiin aineistoa käyttäen kolmea eri tiedonhankintamenetelmää; henkilöstökyselyä, asiakashaastattelua sekä havainnointia.

Teoriaosa koostuu tunnettuuden, verkkokaupan ja markkinointiviestinnän teorioista. Markkinointiviestintä pitää sisällään henkilökohtaisen asiakaspalvelun, myynninedistämisen sekä myymälämainonnan. Teoriaosiin on myös yhdistetty se, miten kyseinen osio näkyy Alkon myymälässä.

Tutkimusta varten toteutettujen henkilöstökyselyn, asiakashaastattelujen sekä havainnointien aineistot kerättiin yhteen ja niistä nostettiin kolme eri teemaa. Tulokset on esitelty teemoittain, jotka ovat verkkokaupan tunnettuus, henkilökohtainen asiakaspalvelu myymälässä sekä markkinointiviestintä myymälässä. Tulosten mukaan henkilökohtainen asiakaspalvelu myymälässä on selkeä vahvuus kun taas markkinointiviestinnässä on vielä kehitettävää.

Teoriaosan sekä tutkimustulosten perusteella koottiin opinnäytetyön toimenpide-ehdotukset toimeksiantajalle. Ehdotuksissa jatkettiin tulosten teemoja, joten ne on esitelty henkilökohtaisen myyntityön sekä myymälän markkinointiviestinnän näkökulmista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste