Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kylpyhuone-elementtien kosteudenhallinta työmaaolosuhteissa

Sarkola, Henri (2018)

 
Avaa tiedosto
Sarkola_Henri.pdf (1.491Mt)
Lataukset: 


Sarkola, Henri
Tampereen ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201805097378
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia Parmarine Oy:n kylpyhuone-elementtien kosteusteknistä hallintaa työmaaolosuhteissa sekä kuljetuksen aikana. Ympäristöministeriön uusi asetus määrää, että jokaiselle rakennusprojektille on tehtävä kosteudenhallintasuunnitelma. Tätä kosteudenhallintasuunnitelmaa varten tutkittiin kylpyhuone-elementin mahdolliset kosteudenhallinnalliset riskikohdat ja virheet toimintatavoissa. Opinnäytetyö toteutettiin Parmarine Oy:n toimeksiantona.

Suosituimmaksi kosteudenhallintasuunnitelman malliksi on tällä hetkellä nousemassa Kuivaketju10, jota käytettiin työkaluna tämän opinnäytetyön tutkimusosuudessa. Opinnäytetyössä pohdittiin Kuivaketju10:n toimintaohjeita sekä riskilistan kohtien vaikutusta kylpyhuone-elementin kanssa toimimiseen. Opinnäytetyössä perehdyttiin myös ohjekorttien ohjeistuksiin työmaamateriaalien suojaamisesta sekä haastatteluihin kylpyhuone-elementtien kanssa työmaalla toimimisesta. Kosteudenhallinnalliset riskikohdat listattiin ja niihin ehdotettiin korjaus- tai toimintatapamuutoksia, jotta tulevaisuudessa vältyttäisiin samankaltaisilta ongelmilta.

Opinnäytetyön tutkimusten aikana saatiin kosteudenhallinnallisesta toiminnasta esiin monia asioita, joista koottiin alustava ohjeistus työmaalla toimimiseen. Toimintatapojen selvittäminen rakennusurakoitsijoiden kanssa yhteistyössä jatkuu myös opinnäytetyöprojektin jälkeenkin, jotta saataisiin kaikkia palveleva ja kosteudenhallinnallisesti hyvä suunnitelma valmiiksi.

Työn haasteena oli ohjeistusten rajallinen määrä juuri kylpyhuone-elementin kanssa toimimisesta. Käytössä olleita lähteitä piti soveltaa kylpyhuone-elementteihin sopiviksi ja hyödyntää kokemusperäistä tietoa, jota saatiin haastatteluiden avulla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste