Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Osaamisen johtamisen kehittäminen asiantuntijaorganisaatiossa. Case konsernipalveluyksikkö

Karppinen, Eero (2018)

 
Avaa tiedosto
KarppinenEero.pdf (7.937Mt)
Lataukset: 


Karppinen, Eero
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201805148033
Tiivistelmä
Kehittämistyön tavoitteena oli kehittää osaamisen johtamista asiantuntijaorganisaatiossa. Kehittämistyön kohdeorganisaatio oli Tampereen kaupungin konsernipalveluyksikkö (Koppari). Osana kehittämistyötä suoritetun alkukartoituksen perusteella osaamisen johtamisen tarkemmaksi kehittämiskohteeksi valittiin osaamisen johtamisessa käytettävät toimintamalli ja työvälineet. Kehittämistyön lähestymistapana käytettiin konstruktiivista tutkimusta. Tiedonkeruumenetelminä käytettiin haastattelua, dokumenttianalyysiä, aivoriiheä ja kyselyä. Kehittämistyö tehtiin vuoden 2017 ja kevään 2018 välisenä aikana.

Kehittämistyössä selvitettiin, miten asiantuntijaorganisaation keskeiset ydinosaamiset määritellään ja miten niiden kehittymistä voidaan mitata ja johtaa. Kehittämistyön tavoite oli määritellä Kopparin ydinosaamiset, osaamisen johtamisen kokonaisuus ja määritellä siihen liittyvät toimintamallit ja työvälineet, kuvata osaamisen johtamisen kokonaisuus ymmärrettäväksi kokonaisuudeksi sekä ottaa käyttöön osaamisen johtamisen edellyttämät toimintamallit ja työkaluvälineet. Lisäksi tavoitteena oli arvioida osaamisen johtamisen toimivuutta toimintamallien ja työkalujen käyttöönoton jälkeen.

Kehittämistyön lopputuloksena määriteltiin Kopparin ydinosaamiset. Lisäksi määriteltiin, dokumentoitiin ja otettiin käyttöön Kopparin osaamisen johtamisen toimintamalli sekä sen edellyttämät työvälineet. Kehittämistyössä toteutettiin kaksi uutta työvälinettä eli osaamisen itsearviointi ja lomake osaamisen kehittämissuunnitelmien laadintaan. Lisäksi arvioitiin kehittämistyön onnistumista ja määriteltiin kehittämisehdotuksia osaamisen johtamisen jatkokehittämiseksi.

Kehittämistyön onnistumista arvioitiin henkilöstökyselyllä. Kyselyn tulosten perusteella voitiin osoittaa, että kehittämistyössä toteutetut osaamisen johtamisen kehittämisen toimenpiteet koettiin kokonaisuudessaan hyödyllisiksi. Tämän arvioinnin perusteella kehittämistyössä toteutettuja toimintamalleja voidaan mahdollisesti soveltaa osaamisen johtamiseen myös muissa asiantuntijaorganisaatioissa niiden kontekstiin sovellettuna.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste