Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Poikien lukemisen edistäminen Eepos-kirjastoissa

Perälä, Sami (2018)

 
Avaa tiedosto
Perala_Sami.pdf (1.155Mt)
Lataukset: 


Perälä, Sami
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018060612924
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, miten alakouluikäisten poikien lukemisharrastusta oli edistetty Eepos-kirjastoissa. Tarkoituksena oli selvittää, oliko kirjastoissa kiinnitetty huomiota erityisesti poikien lukemisen edistämiseen ja miten se näkyi konkreettisesti kirjaston toiminnassa.

Työ toteutettiin kvalitatiivisena eli laadullisena teemahaastatteluna. Haastattelut toteutettiin maalis- ja huhtikuussa 2018 Seinäjoella, Ylistarossa, Kauhavalla, Lapualla ja Kurikassa. Haastateltavina olivat viiden eri kirjaston lastenkirjastotyöstä vastaavat työntekijät. Haastattelut toteutettiin yksilöhaastatteluina.

Aihe koettiin tärkeäksi, mutta samalla vaikeaksi. Kirjastoissa ei oltu kiinnitetty huomiota erityisesti vain poikien lukemiseen, koska tasavertaisuuden nimissä myös tyttöjen lukemisen edistämistä pidettiin yhtä tärkeänä. Kirjastoissa oli haluttu keskittyä lasten lukemisen edistämiseen eikä tyttöjä ja poikia haluttu lähteä erottelemaan toisistaan.

Tyypillisiä tilanteita, joissa pojat otettiin kirjastoissa huomioon, olivat kirjavinkkausten suunnittelu ja vinkattavien kirjojen valinta sekä kirjailijavieraiden valinta. Pojat otettiin huomioon myös kokoelmapolitiikassa, hankinnoissa ja tapahtumissa. Valinnanvapaus oli todettu hyväksi lukemaan innostamisen keinoksi poikien kohdalla eli, että annetaan heidän valita luettavaksi mikä tahansa kirja, joka heitä kiinnostaa. Myös kirjavinkkaus, elokuvaliput lukukampanjan palkintona ja kirjoista tehdyt elokuvat olivat innostaneet poikia lukemaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste