Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Rummakko Oy:n uuden hallin layout-suunnitelma

Paananen, Tuomas (2018)

 
Avaa tiedosto
Paananen_Tuomas.pdf (1.143Mt)
Lataukset: 


Paananen, Tuomas
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018073114417
Tiivistelmä
Opinnäytetyö saatiin toimeksiantona Rummakko Oy:n tuotantopäälliköltä Tauno Ala-Lahdelta. Tehtävä oli suunnitella uuden tuotantotilan layout. Layout -suunnitelman teko oli ajankohtainen, koska Rummakko Oy:n uuden hallin rakennustyöt olivat käynnissä opinnäytetyötä tehdessä. Nykyinen toiminta siirtyisi kokonaisuudessaan uuteen halliin sen valmistuttua.

Opinnäytetyön tarkoitus oli suunnitella toimeksiantajalle nykyistä toimivampi ja materiaalivirroiltaan selkeämpi layout-suunnitelma. Suunnitelma tehtiin tuotannon ehdoilla, mutta siinä otettiin huomioon siisteyden ylläpito, koneiden turvallisuus ja kunnossapito sekä valmiiden kappaleiden varastointi.

Tavoitteena oli toteuttaa koko nykyisen konekannan siirto uuteen tuotantotilaan. Nykyisten Jyväskylän Savelan kaupunginosassa sijaitsevien osastojen siirto suoritettaisiin ensimmäisenä ja Jyväskylän Palokan kaupunginosassa sijaitseva osasto siirretään edellä mainittujen jälkeen.

Työ toteutettiin kartoittamalla toimeksiantajan tuotantotilat ja niistä tehtiin samalla layout-mallit. Henkilökuntaa haastateltiin lähtötietojen hankkimiseksi.

Työn tuloksena oli layout-suunnitelma, joka toteutettiin henkilökunnan näkemykset huomioiden. Layout-suunnitelmaa tehdessä nykyisten tuotantotilojen pinta-aloja verrattiin osastoittain uuteen tuotantotilaan. Samalla toimeksiantaja sai päivitetyt koneluettelot ja koneiden merkitsemisen. Opinnäytetyössä keskityttiin myös 5S työympäristön ohjausjärjestelmään, josta saataisiin yhtenäinen malli muuttoa edeltävään inventaarioon sekä työympäristön järjestyksen ylläpitoon. Uuden hallin valmistumisen ajankohdan vuoksi käyttöönoton jälkeiset huomiot jätettiin opinnäytetyön ulkopuolelle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste