Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Polven rasitusperäiset kiputilat ja alaraajojen liikehallinnan haasteet 10-13 -vuotiailla SM-polun taitoluistelijoilla

Mikkola, Kaisa (2018)

 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyo_KaisaMikkola.pdf (963.2Kt)
Lataukset: 


Mikkola, Kaisa
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018110616742
Tiivistelmä
Taitoluistelu on fyysisesti vaativa taitolaji, jonka nuoret harrastajat harjoittelevat jopa 20 tuntia viikossa. Laji on biomekaniikaltaan voimakkaasti alaraajoja kuormittava sisältäen paljon polvenjoustoja, hyppyjen ponnistuksia ja alastuloja sekä staattista asennonhallintaa vaativissa asennoissa. Laji vaatii nopeuden, ketteryyden ja elastisuuden lisäksi harrastajaltaan hyviä voima- ja kestävyysominaisuuksia sekä liikehallintaa.
Tutkimusten mukaan alaraajojen liikehallinnan haasteet ovat riski rasitusvammojen syntymiselle. Myös nuorilla taitoluistelijoilla erilaiset rasitusvammat ovat yleisiä. Polven alueen rasitusperäisten kiputilojen esiintymistä ja luonnetta kartoitettiin kuudeltatoista 10-13 vuotiaalta taitoluistelijalta kyselylomakkeen avulla. Saman tutkimusjoukon alaraajojen liikehallintaa tutkittiin liikehallintatesteillä, joissa arvioitiin lantion, lonkan, polven ja nilkan sekä jalkaterän kontrolli liikkeessä. Kipukokemusten ja liikehallintatestien yhteyksiä arvioitiin ristiintaulukoimalla saatuja tuloksia.
Kyselyn perusteella rasitusperäiset polven alueen kiputilat ovat yleisiä 10-13 -vuotiailla SMpolun taitoluistelijoilla. Lähes kaikilla tutkimukseen osallistuneilla oli haasteita alaraajojen liikehallinnassa. Liikehallinnan ongelmia ilmeni kaikkien tutkimuksessa arvioitujen nivelten kohdalla. Vähiten kipukokemuksia oli niillä, joiden harjoitusmäärät olivat olleet suuria vasta vähän aikaa tai joilla alaraajojen liikehallinta oli hyvällä tasolla.
Taitoluistelijoiden alaraajojen liikehallintaan tulee kiinnittää huomiota erityisesti harjoitusmäärien kasvaessa rasitusperäisten kiputilojen ennaltaehkäisemiseksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste