Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Naisten Pankin sidosryhmäanalyysi

Kopsa, Kaisa (2018)

 
Avaa tiedosto
Kopsa_Kaisa_pdf.pdf (996.3Kt)
Lataukset: 


Kopsa, Kaisa
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
2018
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018111217038
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää Naisten Pankin sidosryhmien tyytyväisyyttä organisaation sidosryhmäviestintään. Työllä pyrittiin myös selvittämään, millaista viestintää sidosryhmät Naisten Pankilta odottavat ja miten viestintää tulisi sidosryhmien mielestä kehittää. Opinnäytetyön yhtenä tarkoituksena oli lisäksi tutkia, millainen maine Naisten Pankilla on sidosryhmien mielestä. Opinnäytetyö on toteutettu toimeksiantona Naisten Pankille kevään 2018 aikana.

Sidosryhmätutkimus toteutettiin puolistrukturoituna haastattelututkimuksen ja kyselytutkimuksena. Tutkimukseen haastateltiin yhteensä kuutta henkilöä Naisten Pankin ennalta määrittämistä kolmesta eri sidosryhmästä. Jokaiselle sidosryhmälle erikseen suunniteltujen kysymysten avulla pyrittiin selvittämään sidosryhmien mielipiteitä Naisten Pankista ja sen sidosryhmäviestinnästä. Henkilöhaastattelut toteutettiin helmi- ja maaliskuussa 2018. Henkilöhaastattelujen lisäksi Naisten Pankin lahjoittajille ja vapaaehtoisille lähetettiin huhtikuussa sähköinen Webropol-kysely, jolla pyrittiin selvittämään heidän kokemuksiaan Naisten Pankista ja sen sidosryhmäviestinnästä.

Naisten Pankin sidosryhmäviestintä arvioitiin henkilöhaastatteluissa erittäin onnistuneeksi. Sidosryhmien mukaan verkoston viestintä on inspiroivaa, positiivista ja toimintaan innostavaa. Henkilölahjoittajille ja verkoston vapaaehtoisille lähetetyssä kyselyssä Naisten Pankin sidosryhmäviestintä arvioitiin myös visuaalisesti vakuuttavaksi ja luotettavaksi. Naisten Pankilla on tutkimuksessa haastateltujen sidosryhmien mielestä lisäksi erinomainen maine. Webropol-kyselyyn tulleiden vastausten perusteella Naisten Pankin tulisi kuitenkin kehittää sidosryhmäviestintäänsä esimerkiksi yhtenäistämällä verkoston vapaaehtoisille annettavaa viestintäohjeistusta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste