Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Päiväryhmä Esikon asiakkaiden kokemuksia toiminnalla aikaansaaduista muutoksista perheissä

Ruisniemi, Sarra (2018)

 
Avaa tiedosto
Ruisniemi_Sarra.pdf (290.1Kt)
Lataukset: 


Ruisniemi, Sarra
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018112017596
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää Porin ensi- ja turvakotiyhdistys ry:n Päiväryhmä Esikon asiakkaana olleiden vanhempien kokemuksia toiminnasta. Ennalta ehkäisevä päiväryhmätoiminta on intensiivistä ja suunnitelmallista ryhmämuotoista vauvaperhetyötä pikkulapsiperheille, joilla on haasteita vanhemmuuteen ja sujuvaan arkeen liittyen.

Tutkimuksen lähtökohtana oli tarkastella vanhempien kokemuksia toiminnalla aikaansaaduista hyödyistä ja muutoksista asiakasperheissä. Opinnäytetyössä käsitellään asiakkaiden odotuksia toiminnasta, minkälaisia muutoksia perheissä syntyi asiakasperheiden kokemuksen mukaan toiminnan avulla sekä miten muutokset ovat näkyneet haastatteluhetkeen asti.

Opinnäytetyön teoriaosuus koostuu perhetyön erilaisista kentistä, perhetyön prosessista, vaativasta vauvatyöstä ja vertaistuesta. Teoriassa käsitellään muun muassa ennaltaehkäisevää perhetyötä ja varhaista tukea, ryhmämuotoista vauvaperhetyötä, varhaista vuorovaikutusta, vertaistukea ja ryhmänohjaajan tehtävää ja vuorovaikutustyötä.

Opinnäytetyö on luonteeltaan kvalitatiivinen tutkimus. Aineiston kerääminen tapahtui puolisrtukturoidun teemahaastattelun avulla ja tutkimusta varten haastateltiin yksilöhaastatteluina yhdeksää päiväryhmätoimintaan osallistunutta vanhempaa. Haastattelut nauhoitettiin ja litteroitiin tulosten jäsentelyä varten. Aineisto analysoitiin aineistolähtöistä sisällönanalyysiä käyttäen.

Tutkimustulosten perusteella Päiväryhmä Esikon toiminta on vaikuttanut asiakasperheissä syntyneiden muutosten taustalla. Tuloksista käy ilmi, että äidit ovat voimaantuneet ja itsetuntemus on lisääntynyt. Äidit ovat kokeneet merkittäväksi muutosta edistäväksi asiaksi yhdessä tekemisen ja sosiaalisen kanssakäymisen lisääntymisen sekä vertaistuen. Vanhemmilla on ollut myönteisiä kokemuksia päiväryhmätoiminnasta ja sen tarjoamasta tuesta ja ohjauksesta. Tulosten mukaan päiväryhmätoiminta edistää perheen vuorokausirytmin syntymistä, lapsen sosiaalisia taitoja ja vanhemmuutta. Tutkimustulokset osoittavat, että osa päiväryhmätoiminnan avulla syntyneistä muutoksista asiakasperheissä näkyy vielä haastatteluhetkelläkin perheiden arjessa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste