Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Vesilahden kunnan hallinto- ja taloustoimen tiedonohjaussuunnitelman laatiminen

Luuppala, Aino (2018)

Avaa tiedosto
Luuppala_Aino.pdf (1.388Mt)
Lataukset: 


Luuppala, Aino
Tampereen ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018112418011
Tiivistelmä
Opinnäytetyö sai alkunsa Vesilahden kunnan hallinto- ja taloustoimen tarpeesta tiedonohjaussuunnitelmaan sekä opinnäytteen tekijän kiinnostuksesta julkista sektoria sekä digitalisoitumista kohtaan. Laajemmassa mittakaavassa työn tarve syntyi tulevaisuudessa Vesilahden kunnassa käyttöönotettavan asianhallintajärjestelmän ja asiakirjahallinnan digitalisoimisen aiheuttamista edellytyksistä.

Opinnäytetyön tavoitteena oli luoda niin taloudellisesti kuin ajallisestikin Vesilahden kunnan hallinto- ja taloustoimelle järkevä tapa tiedonohjaussuunnitelman toteuttamiseen. Opinnäytetyön tarkoitus oli kuvata ja toteuttaa Vesilahden kunnan hallinto- ja taloustoimen tiedonohjaussuunnitelma niin, että opinnäytetyön avulla voidaan myöhemmin toteuttaa tiedonohjaussuunnitelmat myös muille Vesilahden kunnan toimielimille.

Opinnäytteen lopputulemana syntyi tiedonohjaussuunnitelma Vesilahden kunnan hallinto- ja taloustoimelle sekä opinnäytetyön muodossa selostus siitä, mitä ja miksi on tehty ja mitä asioita kannattaa ottaa huomioon tulevien tiedonohjaussuunnitelmien laadinnassa.

Opinnäytetyön teoriaosuus koostuu projektitoiminnan perusteista muutosjohtaminen ja viestintä huomioon ottaen sekä tiedonohjaussuunnitelman esittelevästä teoriasta. Teoriaosuuden jälkeen työssä kuvataan teorian soveltaminen käytäntöön Vesilahden kunnan hallinto- ja taloustoimen tiedonohjaussuunnitelman laadinnassa sekä hyvät käytännöt tiedonohjaussuunnitelman laatimiseen muille Vesilahden toimielimille.

Vesilahden kunnan hallinto- ja taloustoimen tiedonohjaussuunnitelma laadittiin opinnäytteen perusteella työryhmätyöskentelyn muodossa. Tämä osoittautui tehokkaaksi tavaksi aikaansaada tarpeellinen ja toimiva, hallinto- ja taloustoimen tehtävät kattava tiedonohjaussuunnitelma. Työryhmämuotoinen työskentely oli myös ajallisesti verrattain tehokasta: yhteensä tiedonohjaussuunnitelman tekoon kuului noin 50 tuntia työryhmätyöskentelyä, joka tarkoitti keskimäärin alle kuusi tuntia työryhmätyöskentelyä mukana ollutta henkilöä kohden.

Opinnäytetyön perusteella myös muiden toimielimien tiedonohjaussuunnitelmat on järkevää laatia työryhmätyöskentelynä, jossa on mukana vähintään yksi hallinto- ja taloustoimen tiedonohjaussuunnitelman laadinnassa noudatetut periaatteet tunteva henkilö. Tämän työn esiin tuomat neuvot toimivista ja epätoimivista asioista kannattaa hyödyntää muiden toimielimien tiedonohjaussuunnitelmien teossa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste