Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Toipumissuunnitelma yrityksen kriittisimmille IT-järjestelmille

Ora, Pekka (2018)

 
Avaa tiedosto
Ora_Pekka.pdf (700.1Kt)
Lataukset: 


Ora, Pekka
Turun ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018112618186
Tiivistelmä
Toipumissuunnitelman tulisi sisältää kaikki tarvittavat tiedot ja toimenpiteet, joilla IT-järjestelmät saadaan takaisin toimintakuntoon järjestelmiä kohdanneen kriisin jälkeen. Jokaisella yrityksellä olisi myös järkevää olla hyvä ja ajantasainen toipumissuunnitelma. Näistä lähtökohdista kävimme keskustelua toimeksiantajayrityksen edustajan kanssa, ja päädyimme valitsemaan opinnäytetyön aiheeksi toipumissuunnitelman toimeksiantajayrityksen kriittisimmille IT-järjestelmille. Aiheen valintaan vaikutti sen tarpeellisuus ja ajankohtaisuus yritykselle.

Toiveena toimeksiantajalta oli, että suunnitelma perustuisi johonkin standardiin. Lyhyen selvityksen jälkeen vaihtoehtoina oli ITIL (Information Technology Infrastructure Library) ja ISO 27031. Käytännön syistä, eli helpomman saatavuuden takia, päädyttiin käyttämään ITILiä toipumissuunnitelman perustana ja teorian pohjana. ITIL-teoksista parhaiten käyttöön soveltui Service Design, Palvelusuunnittelu-kirja. Tästä kirjasta on työhön kerätty oleellisimmat aiheet, kuten palvelusuunnittelu yleisesti, IT-palvelun jatkuvuudenhallinta ja toimittajahallinta.

Varsinainen toipumissuunnitelma on salaista tietoa, eikä sitä julkaista tämän työn osana. Käytännönosuudessa kerrotaan kuitenkin mitä asioita ja kohtia lopullisessa toipumissuunnitelmassa tulee olemaan ja miksi ne ovat sinne valittu. Näitä asioita on ovat mm. järjestelmän yleiset tiedot, kaikkien tarvittavien henkilöiden yhteystiedot, tiedotettavat tahot, toimenpiteet eri riskiskenaarioissa sekä muut oleelliset tiedot toipumissuunnitelman testaamisesta ja tarkistamisesta. Asiaa esitellään tarkoitusta varten suunnitellun lomakepohjan ja fiktiivisen esimerkkijärjestelmän avulla. Lomakepohja on pääosin samanlainen kuin varsinaisessa toipumissuunnitelmassa ja siinä käydään läpi aina yksi järjestelmä kerrallaan.

Lopullisena tuotoksena valmistui, tavoitteen mukaisesti, toipumissuunnitelma yrityksen kriittisimmille IT-järjestelmille. Suunnitelmasta on pyritty tekemään sopivan yksinkertainen ja helppolukuinen, kuitenkin varmistuen siitä, että kaikki tarpeellinen tieto löytyy. Tällaista opinnäytetyötä tehdessään on mahdollista oppia paljon toipumissuunnittelusta ja siihen liittyvistä asioista. ITILin ansiosta on mahdollista oppia paljon myös yleisesti palvelusuunnittelusta ja IT-projektityöskentelyyn liittyvistä hyvistä käytännöistä. Tärkeimpänä asiana tämän tai minkä tahansa muun projektin onnistumisessa ITIL käytäntöjen mukaisesti on, että osallistujat ovat sisäistäneet oikeat toimintatavat ja osaavat soveltaa niitä käytäntöön.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste