Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tuotekehitystoiminnan kehittäminen kasvuyrityksessä

Hiltunen, Toni (2018)

Avaa tiedosto
Hiltunen_Toni.pdf (1.970Mt)
Lataukset: 


Hiltunen, Toni
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018092715477
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena on kehittää BioGTS Oy:n tuotekehitystoimintaa ja pohjustaa tuotekehitysyksikön perustamista. Tähän kuuluu olennaisesti toimintatapakulttuurin ja siihen liittyvien työkalujen kehittäminen.

BioGTS Oy on tehdasvalmisteisia biokaasu- ja biodiesellaitoksia toimittava yritys. Yritys on
ollut erittäin vahvassa kasvussa kaksi vuotta, mikä on tuonut mukanaan myös merkittäviä kasvukipuja ja haasteita. Opinnäytetyön tarkoituksena on saada yrityksen toimintaan enemmän systemaattisuutta erityisesti tuotekehitystoiminnan alueella. Opinnäytetyö luo
raamit operatiiviselle johtamiselle ja tuotekehityksen organisoinnille kasvuyrityksessä.

Opinnäytetyö on työelämän kehittämistutkimus, jossa käytetään myös laadullisen tutki-muksen menetelmiä osana kehittämisprosessia. Menetelminä käytetään haastatteluita sekä benchmarkingia. Haastatteluiden analysoinnin jälkeen sopivimmat kehitysideat vie-dään osaksi yrityksen toimintaohjeistusta ja toimintatapaa. Benchmarking ja haastattelut toteutettiin puolistrukturoituina ja strukturoimattomina aihealueen laajuuden vuoksi. Lisäksi työn aikana kokonaisuutta arvioitiin jatkuvasti suunnittelunohjausryhmässä, joka toimi myös toimenpidepäätösten päättävänä elimenä.

Opinnäytetyö palvelee lukijaa antamalla syvällisen kuvan siitä, mitä tuotekehitystoiminta pitää sisällään ja mitä siihen kuuluu.

Työn tuloksena saavutettiin toiminnanohjausjärjestelmä tuotekehitykselle, johtamisen kehittyminen yrityksessä sekä työkalut tuotekehitystoiminnan ja sen onnistumisen var-mistamiseksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste