Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

KIINALAINEN YHTEISYRITYS SUOMALAISEN JA KIINALAISEN YRITYKSEN YHTEISTYÖMUOTONA – TOIMINTAYMPÄRISTÖ, EDUT JA HAASTEET

Jylhä-Ollila, Jaakko (2018)

Avaa tiedosto
Jylha-Ollila_Jaakko.pdf (672.4Kt)
Lataukset: 


Jylhä-Ollila, Jaakko
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018113019265
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli tutkia etuja, haasteita ja toimintaympäristöä kiinalaisessa yhteisyrityksessä suomalaisen ja kiinalaisen yrityksen yhteistyömuotona. Lisäksi tavoitteena oli laatia suomalaiselle yritykselle suositus yhteisyrityksen perustamiselle yhdessä kiinalaisen yrityksen kanssa. Tutkimuksen osaongelmia oli 1) tuoda tietoa yhteisyrityksen perustamisesta, 2) selvittää vaadittavia asiakirjoja ja hyväksymisiä, 3) tutkia menestyksekkään liiketoiminnan kannalta kriittisiä huomioitavia asioita, 4) tuoda esille tästä koituvia etuja ja haasteita. Tutkimus suoritettiin vuoden 2018 aikana.

Tutkielman teoreettisessa osassa käsiteltiin Kiinan talouden kasvua, kiinalaista ajattelutapaa, suhteita ja verkostoitumista sekä kulttuurieroja ja kielimuuria. Teoriaosuus nojautui vahvasti teoreettiseen tutkimukseen sekä Kiinaan liittyvään talouskirjallisuuteen. Lisäksi tutkielmassa käytettiin haastatteluja vertailu- ja aineistonhankintamenetelmänä.

Selvityksen avulla saatiin koottua tietoa kiinalaisen yhteisyrityksen perustamiseen liittyvistä käytännöistä sekä yksinkertaistettua perustamisprosessiin liittyviä vaiheita ja erityisesti huomioitavia asioita. Haastattelemalla henkilöitä, joilla on omakohtaisia kokemuksia kiinalaisen yhteisyrityksen perustamisesta, saatiin tärkeää tietoa, jota voitiin verrata kirjallisuuteen ja Kiinan kauppaministeriön tarjoamaan materiaaliin. Samalla haastattelut helpottivat aiheeseen lähestymistä ja prosessien omaksumista.
Haastattelujen myötä esille nousi teknologian, Kiinan markkinan sekä suomalaisen ja kiinalaisen yrityksen yhteistyön laadun merkitys.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste