Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Generationsväxling i aktiebolag : Case: Företag X Ab

Rofhök, Rasmus (2018)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Rofhok_Rasmus.pdf (2.796Mt)
Lataukset: 


Rofhök, Rasmus
Yrkeshögskolan Novia
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018120419879
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää kumpi on verotuksellisesti kannattavampi: kauppa vai lahjaluonteinen kauppa. Samalla vaihtoehto johtaisi siihen, että luovuttajat saavat eläkkeen sukupolvenvaihdoksen kautta. Tämä on tehty käyttämällä yrityksen tilinpäätöstä ja yrityksen antamia tietoja. Päätin kirjoittaa sukupolvenvaihdoksesta yritys x:lle, koska he tekevät sukupolvenvaihdoksen yhden tai kahden vuoden sisällä ja minua on aina kiinnostanut miten sukupolvenvaihdos toteutetaan käytännössä.

Opinnäytetyö on jäsennelty teoreettiseen osaan ja empiiriseen osaan. Teoreettisessa osassa esitetään ensin, kuinka yrityksen arvo määritellään tuottoarvolla sekä substanssiarvolla. Sitten selvitetään sukupolvenvaihdoksen kolmen vaihtoehdon merkitystä, miten verotus toimii ja mitä verohelpotuksia voi hakea. Empiirisessä osassa lasketaan yrityksen arvo yhtiön tilinpäätöksen perusteella. Yrityksen arvo vuorostaan tarkoittaa sitä, että sukupolvenvaihdoksen vaihtoehdot voidaan laskea.

Vielä ei ole selvää vastausta, mikä vaihtoehto, sopii parhaiten luovuttajille, koska valinta riippuu siitä, minkä arvoinen yritys on kun sukupolvenvaihdos todella toteutetaan. Tämän opinnäytetyön tulosten perusteella paras vaihtoehto on se, että osakkeet myydään noin 76 prosentilla normaaliarvosta. Näin sukupolvenvaihdos on verotettavasti kannattava sukupolvenvaihdos, ja luovuttajat saavat eläkkeen. Tämä johtuu siitä, että ostajat saavat ostaa osakkeita halvemmalla hinnalla, välttäen lahjaveroa ja luovuttajat myös välttävät pääoman verotusta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste