Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Fuusion vaikutus henkilöstöön ja organisaatiokulttuuriin

Kokkonen, Sanna; Karppanen, Irene (2018)

 
Avaa tiedosto
Karppanen_Irene_Kokkonen_Sanna.pdf (629.1Kt)
Lataukset: 


Kokkonen, Sanna
Karppanen, Irene
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
2018
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018120520267
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö on tehty Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen sekä Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Eteran fuusiosta 1.1.2018 ja sen vaikutuksista henkilöstöön, miten muutos toteutettiin, mitä haasteita siinä oli, mitkä olivat edellytykset onnistumiseen, kuinka se vaikutti henkilöstöön ja organisaatiokulttuuriin. Tässä työssä otettiin huomioon niin johdon kuin henkilökunnan näkökulmat.

Opinnäytetyön tavoitteena oli seurata kahden yrityksen fuusiota lähes vuoden ajan. Vaikka fuusio tapahtuu virallisesti tiettynä päivämääränä, sen vaikutukset jatkuvat pitkään. Keskityimme seurantaan henkilöstön, muutoksen ja organisaatiokulttuurin näkökulmista.

Työ toteutettiin teoria viitteisiin pohjautuen eli kirjoittajat tutkivat ensin teoriassa fuusion etenemisprosessin, tämän vaikutukset henkilöstöön ja organisaatiokulttuuriin. Työssä voidaan havaita kirjoittajien omia näkemyksiä muutoksesta teorioiden pohjalta, mutta myös empiirisestä näkökulmasta. Työssä on hyödynnetty myös toimitusjohtajien haastatteluita sekä henkilöstölle tehdyn kvalitatiivisen kyselyn tuloksia. Toimitusjohtajien haastatteluissa saimme johtotason näkemystä fuusioon, sen etenemiseen ja sen tuomiin muutoksiin. Henkilöstölle teimme kyselyn. Syy miksi henkilöstöä ei haastateltu oli, että kyselyllä saimme laajemman otannan henkilöstöltä fuusion vaikutuksista. Kyselyssä käytettiin avoimia vastauksia eikä arvosanamittaria, jotta kyselystä saatiin henkilöstön oikeaa näkemystä asiaan.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste