Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Mobiilisovelluksen kehittäminen React Native -sovelluskehyksellä

Vuorela, Aleksi (2018)

 
Avaa tiedosto
Vuorela_Aleksi.pdf (3.689Mt)
Lataukset: 


Vuorela, Aleksi
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018121721916
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli toteuttaa mobiilisovellus Sopimustieto.fi-palvelulle. Sopimustieto.fi on sopimista helpottava verkkopalvelu, jossa voidaan laatia, allekirjoittaa ja arkistoida sopimuksia sähköisesti. Mobiilisovelluksen avulla palvelun käyttö on entistä helpompaa mobiililaitteilla ja sovellus tarjoaa palvelulle mahdollisuuden hyödyntää mobiililaitteiden ominaisuuksia, kuten push-ilmoituksia.

Mobiilisovelluksella palvelun käyttäjät voivat selata ja hallita omaa sopimusarkistoaan sekä allekirjoittaa sopimuksia sähköisesti piirtämällä allekirjoituksen sormella laitteen näytölle. Allekirjoituskutsu saapuu käyttäjän laitteeseen push-ilmoituksena. Sovelluksessa on chatti, jonka avulla osapuolet voivat keskustella sopimuksen sisällöstä sen luontivaiheessa. Sovelluksella voidaan myös ostaa erilaisia tietopalveluja, kuten luottotietojen tarkistus, sekä hallita käyttäjän ja yrityksen asetuksia.

Työssä toteutettiin iOS- ja Android-sovellukset käyttäen React Native -sovelluskehystä, joka mahdollistaa yhteisen koodikannan molemmille alustoille. Sovelluksen tilanhallintaan käytettiin Redux-kirjastoa ja erilaiset sivuvaikutukset, kuten asynkroniset kutsut, käsiteltiin Reduxin apukirjastolla Redux-Sagalla. Push-ilmoituksiin käytettiin Googlen Firebase Cloud Messaging -palvelua. Reaaliaikainen chatti toteutettiin WebSocketien avulla käyttäen Pusher-palvelua.

Työn tuloksena toteutettiin valmiit mobiilisovellukset iOS- ja Android-alustoille, jotka täyttivät asiakkaan vaatimukset. Sovellukset julkaistiin Applen ja Googlen sovelluskaupoissa. Sovelluksen kehitys jatkuu verkkopalvelun kehityksen rinnalla hyödyntämällä palvelussa yhä enemmän mobiililaitteiden tarjoamia mahdollisuuksia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste