Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sekundäärituulisuojan käyttö tuulivoimamelun mittauksessa melulle altistuvassa kohteessa

Lindholm, Joel (2018)

Avaa tiedosto
Lindholm_Joel.pdf (2.233Mt)
Lataukset: 


Lindholm, Joel
Tampereen ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018121822103
Tiivistelmä
Opinnäytetyön toimeksiantajana toimi konsultointiyritys WSP Finland Oy. Opinnäytetyön tavoite oli selvittää, miten sekundäärituulisuoja vaikuttaa tuulivoimamelulle altistuvan kohteen melumittauksen tulosten käsittelyprosessiin ja saatuihin tuloksiin. Osa opinnäytetyöstä koostui sekundäärituulisuojan valmistamisesta ja sen ominaisuuksien määrittämisestä kansainvälisen IEC 61400-11 (3.0) standardin mukaisesti. Opinnäytetyön tutkimusmenetelminä käytettiin kolmea erilaista mittausasetelmaa: mittaus 1,5 metrin korkeudella maanpinnasta jalustalla primäärituulisuojan kanssa, mittaus maassa levyn päältä primäärituulisuojan kanssa ja mittaus maassa levyn päältä sekä primääri- että sekundäärituulisuojan kanssa.

Tehtyjen mittausten tulosten perusteella voidaan todeta, että sekundäärituulisuojan käyttäminen tuulivoimamelun mittauksessa parantaa sekä mittaustulosten luotettavuutta että edistää tulosten käsittelyprosessia huomattavasti. Mikrofoniin kohdistuvat tuulen aiheuttamat häiriöäänet ovat merkittävästi vähäisempiä sekundäärituulisuojaa käytettäessä verrattuna kahteen muuhun käytettyyn mittaustapaan. Tuulen aiheuttamien häiriöäänten vähäisyys mittausdatassa tekee mittaustuloksesta luotettavamman ja helpottaa merkittävästi melun impulssimaisuusanalyysiä, joka tehdään mittauksen äänitallenteelle. Ilman sekundäärituulisuojaa tehtyjen mittausten äänitallenteet sisältävät runsaasti tuulen häiriöääniä, jotka WSP Finland Oy:n käytössä olevalla impulssimaisuusanalyysiohjelmalla osoittautuivat impulssimaisiksi. Tulosten käsittelyn kannalta nämä äänitason sanktioihin johtavat impulssit ja niiden aiheuttajat täytyy tunnistaa tuulivoiman tai muun lähteen aiheuttamiksi. Koska sekundäärituulisuojaa käyttäen tuulivoimalan aiheuttamasta melusta ei löydetty sanktiota aiheuttavia impulsseja, voidaan päätellä, että kahden muun mittauksen äänitallenteesta löytyvät sanktiota aiheuttavat impulssit ovat tuulen mikrofoneihin aiheuttamia häiriöääniä.

Johtopäätöksenä voidaan todeta, että valmistettu sekundäärituulisuoja on toimiva ja sitä tullaan jatkossakin käyttämään WSP Finland Oy:n tuulivoimamelumittauksissa. Suojan kehitystarpeena on selvittää sen lumen- ja pakkasenkestävyys sekä kestävyys pidempiaikaisissa, mahdollisesti kuukausia kestävissä, melumittauksissa. Lisäksi suojan ominaisuuksien paremmin tuntemiseksi on mahdollista koemittauksin selvittää ilmavirran nopeudet, joilla suoja ei enää estä äänitason vääristymistä tai äänisignaalin säröytymistä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste