Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kehittämistutkimus visuaalisen ajattelun verkkokurssista palvelumuotoilua hyödyntäen

Leskinen, Mari (2018)

 
Avaa tiedosto
mari_leskinen_Kehittamistutk_visuaalisen_ajattelun.pdf (3.530Mt)
Lataukset: 


Leskinen, Mari
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018121421565
Tiivistelmä
Opinnäytetyön toimeksiantaja Kuvitellen Oy on visuaalisen ajattelun yritys ja se on järjestänyt visuaalisen ajattelun valmennuksia vuodesta 2013 lähtien. Kurssipalautteesta nousi noin 1,5 vuotta sitten ajatus valmennuksen muuttamisesta verkkokurssiksi. Opinnäytetyössä lähdettiin testaamaan tätä.

Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää kehittämistutkimuksen avulla, miten visuaalisen ajattelun perusteet verkkokurssin prototyppiä tulee kehittää, jotta asiakas haluaa suositella sitä ja saa siitä itse mahdollisimman paljon arvoa. Tämän tutkimuksen avulla pystyttiin luomaan pohja kaupallistamiselle.

Tutkimuksen teoreettinen viitekehys muodostui oppimisen teoriasta (yleismaailmallisesti ja digiympäristössä), palvelumuotoilusta, tuotekehityksestä ja visuaalisesta ajattelusta. Teemahaastattelut toteutettiin lokakuussa 2018. Verkkokurssin koekäyttäjiksi valittiin kuusi henkilöä Ilmiön kaava-kirjan ja Rogersin early adopter teoriaa noudatellen. Testikäyttäjiä haastateltiin kurssin jälkeen palvelumuotoilun metodeja (esim. asiakasymmärrys, yhteiskehittäminen) ja Palmun arvonmuodostumisen pyramidia hyödyntäen.

Haastattelut olivat teemahaastatteluja ja tutkimus analysoitiin teemoittelemalla. Tut-kimuksessa keskityttiin tarkastelemaan ydinpalvelun palvelupolkua. Yhteiskehittämisen tutkimustulosten perusteella kurssin sisältö koettiin potentiaalisena kaupallistamista varten. Kehityskohteet painottuivat verkkokurssin oppimiskäsikirjoituksen ja sisällön erilaiseen painotukseen. Haastatteluiden avulla ymmärrettiin, että kurssilaiset kaipasivat alakohtaisempaa oppisisältöä
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste