Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yhteistyön hyödyntäminen maitotilayrityksissä

Lahdenmaa, Jouni; Hakanen, Anniina (2018)

Avaa tiedosto
Hakanen_Anniina Lahdenmaa_Jouni.pdf (399.9Kt)
Lataukset: 


Lahdenmaa, Jouni
Hakanen, Anniina
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201901081119
Tiivistelmä
Toimintaympäristö muuttuu jatkuvasti, joten maitotilayrittäjien on kehitettävä yritystoimintaansa pärjätäkseen kovenevassa kilpailussa. Maitotilayrittäjän on hankittava käyttöönsä riittävä määrä resursseja, jotta yritystoiminnan kehittäminen olisi mahdollista. Yhteistyötä hyödyntämällä maitotilayrittäjän on mahdollista saada käyttöönsä uutta teknologiaa ja muita resursseja, joita hän ei muuten pystyisi kannattavalla tavalla hankkimaan. Yhteistyötä tekemällä on mahdollista parantaa kannattavuutta ja yrityksen kilpailukykyä.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, miten maitotilayrittäjät hyödyntävät yhteistyötä ja yhteistyömahdollisuuksia yritystoiminnassaan, millaisia yhteistyömuotoja he hyödyntävät, miten yhteistyö on toteutettu ja miten sitä johdetaan sekä millaisia etuja ja haasteita yhteistyössä on. Aineisto kerättiin teemahaastatteluilla. Opinnäytetyössä analysoitiin 12 haastattelua, joista kuusi tehtiin Etelä-Pohjanmaan alueella ja kuusi Etelä-Suomen alueella.

Lähes kaikki haastatelluista maitotilayrittäjistä tekivät yhteistyötä ja näkivät yhteistyön tuovan heille kilpailuetua. Yhteistyötä tehtiin yhteisomistuksen, vaihtotyön, urakoinnin ja benchmarkingin kautta. Maitotilayrittäjien yhteistyöverkostoissa ei ollut selkeitä johtajia. Yhteistyön etuina pidettiin taloudellisia hyötyjä, ajallisuuskustannuksen pienenemistä, toimintojen tehostumista ja ydinliiketoimintaan keskittymisen helpottumista. Yhteistyön esteinä nähtiin sosiaaliset tekijät, maatilayrittäjien ikärakenne ja palveluiden heikko tarjonta. Maitotilayrittäjät kokivat yhteistyön tekemisen ja ydinliiketoimintaan keskittymisen lisäävän merkitystään tulevaisuudessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste