Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Varastonhallintajärjestelmän suunnittelu korutukun tarpeisiin

Hautala, Taru (2018)

Avaa tiedosto
Opinnäytetyö_Taru_Hautala.pdf (1.627Mt)
Lataukset: 


Hautala, Taru
2018
Kaikki oikeudet pidätetään
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201904014104
Tiivistelmä
Opinnäytetyö toteutettiin Hopea-Puro Oy:lle, joka on korujen maahantuoja ja tukkuliike. Työn tarkoituksena oli kehittää Hopea-Puron materiaalinohjausta ja varastonhallintaa. Opinnäytetyön tavoitteina oli löytää toimivat ratkaisut Hopea-Puron varastonohjaukseen sekä varmuusvarastotasojen, tilausimpulssien ja eräkokojen määritykseen.

Opinnäytetyö toteutettiin tapaustutkimuksena. Toteutuksessa hyödynnettiin sekä kvantitatiivisia että kvalitatiivisia tiedonhankintamenetelmiä. Tutkimuksessa myynneistä, tilauksista ja varastomääristä kerättyä aineistoa analysoitiin ja jalostettiin erilaisilla menetelmillä lopullisiksi tutkimustuloksiksi. Menetelmiksi valikoituivat ABC-analyysit, minimi-maksimimenetelmä, ajanjakson kysyntä sekä kiinteä prosentti hankinta-ajan kysynnästä.

Opinnäytetyön kehitysehdotuksissa kaikki nimikkeet ehdotettiin siirrettäväksi varastonhallintajärjestelmään saldoille. Varmuusvarastomäärät ja tilausten ajankohdat tulisi määritellä toimittajittain; varmuusvarastomäärät kiinteällä prosentilla toimitusajan kysynnästä ja tilausten ajankohta tarkastelujakson ja minimi-maksimi-menetelmän avulla. Eräkoot tulisi määritellä sekä toimittajittain että ABC-luokittain. A-toimittajalle varmuusvaraston suuruudeksi määriteltiin 100 prosenttia toimitusajan kysynnästä, jotta varmuus riittää takaamaan 99 prosentin toimitusvarmuuden. B- ja C-toimittajille valittiin 75 prosenttia toimitusajan kysynnästä kattamaan 90 prosentin toimitusvarmuuden. Tilauksen asetuskustannuksista johtuen tilausrytmitys pidetään ennallaan, jolloin tilaukset tehdään lähes kaikille toimittajille kolmesti vuodessa.

Muutosehdotusten tarkoituksena oli esittää sopivimmat menetelmät kohdeyrityksen varastonhallintaan. Lopullinen vastuu menetelmien käyttöönotosta on jätetty kohdeyritykselle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste