Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Myytti vai mahdollisuus : lähihoitajan ravitsemushoidon osaaminen

Varjonen, Päivi (2010)

 
Avaa tiedosto
Varjonen_Paivi.pdf (996.5Kt)
Lataukset: 


Varjonen, Päivi
Turun ammattikorkeakoulu
2010
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010060111148
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni aihe on lähihoitajien ravitsemushoidon osaaminen. Tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää lähihoitajien ravitsemushoidon osaamisista sekä osaamisen haasteita. Tutkimustehtävässä haettiin vastauksia siihen, mikä on lähihoitajien ravitsemushoidon osaaminen nyt, mitä ravitsemushoidon osa-alueita tulisi kehittää ja miten osaamista tulisi kehittää, jotta heidän ammattitaito vastaisi työelämän vaatimuksia.
Ravitsemushoidosta puhutaan paljon. Työelämästä tulee viestiä ja kirjallisuudesta saadaan lukea, että ravitsemushoidon osaaminen ei vastaa työelämän haasteita. Kuitenkin ravitsemushoito edistää terveyttä ja on sairauksien keskeinen hoitomuoto. Joidenkin sairauksien kohdalla se on jopa ainoa hoitomuoto.
Tutkimus on laadullinen tutkimus. Siinä on käytetty fenomenologista tutkimussuuntausta, sillä se edustaa kokemusperäistä tutkimusotetta. Tutkimusmenetelmänä on pehmeä systeemianalyysi, joka sopii käytännönläheisiin tutkimuksiin, jossa ongelmat käsitellään todellisessa maailmassa. Analyysimenetelmänä on sisällönanalyysi, joka soveltuu hyvin laadullisiin sekä fenomenologista tutkimussuuntausta edustaviin tutkimuksiin. Tiedonkeruumenetelmänä on käytetty sekä kyselyä että haastattelua tutkimuksen luotettavuuden lisäämiseksi. Lähihoitajille tehty kysely toteutettiin strukturoidun kyselyn avulla, joka sisälsi kaksi avointa kysymystä. Esimiesten haastattelu toteutettiin teemahaastatteluna.
Tutkimusten tulosten mukaan lähihoitajien osaamisen taso vaihtelee, mutta kehitettävää riittää. Ravitsemukseen liittyvään koulutukseen on viime vuosina osallistuttu harvoin. Lähihoitajat kokivat tarvitsevansa koulutusta erityisruokavalioista ja yleisesti ravitsemushoidon osalta. Esimiehet kokivat kehittämisessä ravitsemustilan arvioinnin, ravitsemushoidon toteutumisen arvioinnin sekä ohjauksen tärkeiksi osa-alueiksi.
Ravitsemushoidolla on iso merkitys lähihoitajien työnkuvassa. Sen hallinta osana kokonaisvaltaista hoitotyötä edellyttää lähihoitajakoulutuksen lisäksi ravitsemushoitoon liittyvää koulutusta ja tietojen päivittämistä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste