Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Pala-pojan arkun konservointi

Piekäinen, Linda (2019)

 
Avaa tiedosto
Piekainen_Linda.pdf (8.905Mt)
Lataukset: 


Piekäinen, Linda
2019
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201904296328
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä konservoitiin Hyvinkään kaupunginmuseon kokoelmiin kuuluvan arkun maalipinta. Esine on peräisin hyvinkääläisestä kodista 1900-luvun alusta. Arkun kannen sisäpuoli on nimikoitu tekstillä ”Pala 1901”. Maali oli paikoitellen huonosti kiinni esineessä tai kokonaan irronnut. Arkulla on potentiaalia näyttelyesineeksi, jonka vuoksi sen konservointi oli ajankohtaista. Työn tavoitteena oli löytää maalin kiinnittämiseen sopiva menetelmä, koska arkkua ei voinut lähtötilanteessa liikuttaa ilman välitöntä vaaraa maalipinnan murenemisesta.

Sopivan menetelmän löytämiseksi arkun omat materiaalit tutkittiin UV-valon avulla, XRF-analysaattorilla, maalipinnan poikkileikkausnäytteellä ja väriportaikoilla. Arkusta tehtiin vauriokartoituspiirustukset ja se valokuvattiin lähtötilanteen dokumentoimiseksi. Toinen opinnäytetyön tavoite oli arkkuun liittyvän historian ja merkityksen kartoittaminen. Esineen merkitystä pohdittiin merkitysanalyysimenetelmän avulla. Opinnäytetyössä sivutaan koristemaalauksia suomalaisissa arkuissa vertailukohdan luomiseksi Palan arkun koristemaalauksille.

Arkun maalipinta konsolidoitiin, eli maalipinta kiinnitettiin Lascauxin Medium for Consolidation -akryylidispersiolla onnistuneesti. Arkun ulkomuoto ei juurikaan muuttunut konservointitoimenpiteiden seurauksena. Maalipinnan krakeloituneet kohdat, kohoumat sekä irtoamaisillaan olevat lastut saatiin kiinnitettyä esineeseen. Akryylidispersion aiheuttama kiilto poistettiin asetonilla. Esine puhdistettiin imuroimalla ja tislatulla vedellä. Jatkossa arkku kestää varovaista käsittelyä ja siirtämistä ilman vaaraa maalipinnan irtoamisesta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste