Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ihmiskeskeisen toimistovalaistuksen suunnittelu : Circadian Stimulus -arvojen avulla

Nuutinen, Teemu (2019)

 
Avaa tiedosto
Nuutinen_Teemu.pdf (1.468Mt)
Lataukset: 


Nuutinen, Teemu
2019
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201905078125
Tiivistelmä
Ihmiskeskeinen valaistus on ollut jo jonkin aikaa puheenaiheena suunnittelijoiden keskuudessa. Tällaiselle valaistukselle ei kuitenkaan ole ollut mitään selkeitä ohjeita tai määräyksiä siitä, kuinka se tulisi toteuttaa ja kuinka sen vaikutusta ihmiseen mitataan. Useimmiten ihmiskeskeinen valaistus onkin vain säädetty mukailemaan auringosta tulevaa valoa kirkkaudeltaan ja värilämpötilaltaan.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tutustua Lighting Research Centerin kehittämään Circadian Stimulus (CS) -arvoon, jolla mitataan valaistuksen vaikutusta ihmisen sirkadiaanirytmiin. Työssä laskettiin CS-arvot Greenledin käyttämille led-siruille ja tämän CS-arvon pohjalta tehtiin valaistuslaskentoja Greenledin uusiin toimistotiloihin Dialux Evo -ohjelmalla sekä vertailtiin erilaisten valaistustapojen käytettävyyttä avotoimistoissa. Työ tehtiin Greenled Oy:lle, jotta ihmiskeskeistä valaistusta ja CS-arvoja voitaisiin jatkossa hyödyntää paremmin osana yrityksen tulevien kohteiden suunnittelua.

Tehtyjen mallinnusten perusteella kävi ilmi, että avotoimistoissa parhaimmaksi valaistustavaksi soveltuu ylä- ja alavalollisella ripustettavalla valaisimella toteutettu puoliepäsuora valaistus. Tällaisella valaisintyypillä saadaan tasainen ja voimakas valaistus tilan kattoon ja seinille, sekä oikein sijoiteltuna alavaloilla saadaan hyvä työpistekohtainen valaistus. Tällainen valaistus on myös käyttäjän itse säädettävissä, jolloin jokainen pystyy muuttamaan työpisteensä valaistusta omaan vuorokausirytmiinsä parhaiten soveltuvaksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste