Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

UA-ilmakuvauksen hyödyntäminen infratyömaan kommunikoinnissa ja viestinnässä

Tseloev, Islam (2019)

 
Avaa tiedosto
Tseloev_Islam.pdf (1.591Mt)
Lataukset: 


Tseloev, Islam
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201905088161
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tutkitaan UA-ilmakuvauksella tehtyjen ilmapanoraamakuvien ja fotogrammetrisin menetelmin tuotetun pistepilven hyödyntämistä infratyömaan kommunikoinnissa ja viestinnässä. Opinnäytetyössä on perehdytty keinoihin, miten kommunikoinnissa voidaan UA-kuvausdataa hyödyntää yksinkertaisilla verkkoselaimessa toimivilla pilvipalveluilla. Käytännön esimerkki tästä opinnäytetyöstä tulee Keilaniemen Kehä I:n projektista, jossa työmaa-alueesta suoritetaan kuukausittain UA-ilmakuvausta.

Työssä kerrotaan fotogrammetrian perusteita ja historiaa sekä perehdytään miehittämättömiä ilma-aluksia koskevaan lainsäädäntöön. Tutkitaan verkkoselaimessa toimivia dronekeilausaineistojen hallinnan pilvipalveluita niiden ominaisuuksia ja hyödyntämiskeinoja infrarakennushankkeessa.

Opinnäytetyön tuloksena selvitettiin pilvipalveluiden tarjoamia työkaluja kuva- ja keilausaineistojen tarkasteluun. Tämän työn perusteella havaittiin, että UA-ilmakuvausaineistosta saatavat tiedot parantavat huomattavasti infrahankkeessa mukana olevien henkilöiden keskinäistä viestintää ja ymmärrystä. Ilmapanoraamakuvien käyttö on laajasti käytössä väylähankkeessa toimihenkilöiden kesken, sillä niiden käyttö on yksinkertaista ja helppoa. Ohjeistuksen puute estää toistaiseksi haastavamman ja hivenen monimutkaisemman pistepilven hyödyntämistä tiettyjen toimihenkilöiden kohdalla.

Ilmakuvauksesta saatava tieto ottaen huomioon kustannukset on niin merkittävä, että sitä tullaan tulevaisuudessa hyödyntämään monipuolisesti infrarakentamisen työkaluna. Tulevaisuudessa automatisoimalla ilma-aluksen lentotyötä voitaisiin kustannustehokkaasti tuottaa useammin ajankohtaisempaa ilmakuvausaineistoa työmaahenkilöstön hyödynnettäväksi
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste