Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Oppimisympäristö leikin kehityksen tukena - kehittämishanke tiedepäiväkodin fyysisten oppimisympäristöjen suunnittelun käynnistämisestä lasten sekä kasvattajien näkökulmat huomioiden

Nuotio, Pirjo (2019)

Avaa tiedosto
nuotio_pirjo.pdf (566.9Kt)
Lataukset: 


Nuotio, Pirjo
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019051610252
Tiivistelmä
Tämän kehittämistehtävän tavoitteena on ollut kehittää lasten ja kasvattajien toiveiden mukaisesti tiedepäiväkoti Välkkeen fyysisiä oppimisympäristön tiloja yli 3-vuotiaiden lasten ryhmissä. Kehittämistehtävä on toteutettu yhteistyössä henkilökunnan, vanhempien ja lasten kanssa sekä Pilke päiväkodit Oy:n yhden toimintayksikön tiedepäiväkoti Välkkeen kanssa. Kehittämistehtävä toteutettiin konstruktiivisella tutkimusotteella talvella 2018 sekä keväällä 2019.

Kehittämistehtävän teoreettisessa osuudessa käsiteltiin varhaiskasvatuksen oppimisympäristöä, leikin määrittelyä sekä osallisuutta varhaiskasvatuksessa. Teoreettinen osuus kallistui vahvasti ammattikirjallisuuteen. Tehtävä eteni oppimisympäristön ja leikin määritelmien avaamisesta niiden suunnitteluun ja toteutuksen arviointiin. Aineistonkeruu menetelminä käytettiin laadullista lähestymistapaa, kuten kyselyitä, havainnointia ja haastatteluja.

Tulokset osoittivat, että uudessa tiedepäiväkoti Välkkeessä on kehitettävää oppimisympäristöissä. Kyselylomakkeiden vastauksista saatiin tukea oppimisympäristön kehittämiseen. Tätä tietoa analysoitiin ja se suodatettiin tutkimustulokseksi. Tutkimustuloksista kävi ilmi, että erityisen haastaviksi koettiin juuri kahden ryhmän yhteiskäytössä olevat avarat tilat. Vaikka tilaa oli paljon niin rauhallisia leikkinurkkauksia ei löytynyt lapsille. Lisäksi heidän keskittymisensä leikkeihin herpaantui.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste