Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Uraohjaus toisen asteen ammatillisessa koulutuksessa

Halinen, Minna (2010)

 
Avaa tiedosto
Halinen_Minna.pdf (825.8Kt)
Lataukset: 


Halinen, Minna
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010053111028
Tiivistelmä
Tämän kehittämishankkeen alkusysäyksenä toimi oma nimittämiseni ohjaus- ja tukipalvelutiimin esimieheksi Valkeakosken ammatti- ja aikuisopistoon. Nimitykseni myötä osallistun myös johtoryhmän JET-koulutukseen, jonka puitteissa minulle määriteltiin kehittämiskohteeksi aikuis- ja nuortenkoulutuksen yhteinen opinto-ohjaussuunnitelma.

Valitsin ensimmäiseksi kehittämiskohteeksi yhden yhteisen teeman opinto-ohjauksesta, uraohjauksen, jonka kehittämistarpeita lähdin selvittelemää toimintatutkimuksen keinoin. Tärkeänä lähtökohtana uraohjauksen valinnalle ensimmäiseksi kehittämiskohteeksi oli Etelä-Pirkanmaan työllisyystilanne, jonka mukaan työttömyysprosentti oli 26.2.2010 Pirkanmaan suurin, eli 14,7 %.

Valitsin tutkimusmenetelmäksi toimintatutkimuksen, koska se tuntui minulle luontevalta menetelmältä kerätä tietoa. Kohdistin tiedonkeruun ohjaus- ja tukipalvelutiimiin, osastonjohtajiin, aikuiskoulutuksessa aloittaneiden opiskelijaryhmään, 2-3 vuoden tutor opiskelijoihin ja valmistuviin opiskelijaryhmiin.

Kehittämiskohteiksi nousivat opiskelijoiden itsetuntemuksen ja oppimaan oppimisen taitojen kehittäminen, ohjauksellisen työotteen kehittäminen koko oppilaitokselle ja toisen nivelvaiheen ohjauksen kehittäminen.

Uraohjauksen kehitys lähtee eteenpäin voimakkaammin, kun koko oppilaitokseen saadaan luotua ohjauksen kulttuuri. Toisen nivelvaiheen ohjausta voidaan kuitenkin vauhdittaa myös toimenpiteillä, joita tähän työhön keräsin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste