Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Suorituskykymittaristo strategisen johtamisen tukena

Tynjälä, Janne (2019)

 
Avaa tiedosto
Tynjälä_Janne.pdf (1.492Mt)
Lataukset: 


Tynjälä, Janne
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019052311418
Tiivistelmä
Nortech Metal Oy on kasvava ja edelleen kasvua hakeva pk-yritys, jonka tavoit-teena on kaksinkertaistaa vuoden 2017 liikevaihtonsa vuoteen 2022 mennessä. Yritys on tehnyt kasvusuunnitelman strategisen kasvunsa tueksi sekä palkannut toimitusjohtajan edistämään yrityksen kasvua ja kehitystä.
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kehittää BSC-tuloskortin kautta yrityksen suoristuskyvyn mittaamista strategisen johtamisen tukena. Kehittämistyö on case-tutkimus, jossa on myös piirteitä tutkimuksellisestä kehittämistoiminnasta. Tutki-musmenetelminä käytettiin haastatteluja ja kyselyä. Tutkimus aloitettiin kohdeyri-tyksen johtoryhmän haastattelulla, joka toimi tutkimuksessa alkukartoituksena. Alkukartoituksen tarkoituksena oli saada pohjatietoa tulevaan kehittämiseen. Ky-symyksissä kartoitettiin strategisen johtamisen nykytilaa, sen toimivuutta ja kehi-tysehdotuksia. Alkukartoituksen pohjalta mittariston rakentamiseen valittiin BSC-tuloskortti. Tuloskortin sisältöä selvitettiin Microsoft Forms -ohjelmalla toteutetulla kyselyllä samalle kohderyhmälle. Kyselyn vastausten pohjalta pidettiin kehityspa-laveri, johon osallistui johtoryhmän päätöksellä ainoastaan toimitusjohtaja.
Tulosten pohjalta luotiin tuloskortti sekä strategiakartta kohdeyrityksen tarpeisiin. Strategiakartta päädyttiin luomaan tuloskortin lisäksi, koska se toimii tukena tu-loskortin rakentamisessa sekä on apuna aiheen kuvaamisessa ja jalkauttamises-sa koko yrityksen henkilöstölle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste