Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Big datan ja tietovarastojen hyödyntäminen liiketoiminnassa

Vaarala, Konsta (2019)

 
Avaa tiedosto
Vaarala_Konsta.pdf (915.3Kt)
Lataukset: 


Vaarala, Konsta
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019052913046
Tiivistelmä
Tutkimuksen aiheena on selventää big data- ja tietovarastointi -käsitteitä aihealueen parissa aloittelevia työntekijöitä sekä opiskelijoita.

Tutkimuksen aihe valikoitui, koska organisaatioissa dataa on kerätty jo erittäin pitkään, mutta sen hyödyntäminen on usein vajanaista, tai se koetaan yleisesti hankalaksi. Datan mahdollista arvoa ei usein täysin ymmärretä.

Tutkimus selventää käsitettä big data ja tietovarastointi sekä mistä kaikesta se muodostuu. Tutkimuksessa käsitellään myös keinoja, joita hyödyntämällä organisaatiossa voidaan saavuttaa kustannussäästöjä, kilpailukyvyn parantumista sekä liiketoiminnallista etulyöntiasemaa tietovarastoinnin saralla.

Tutkimus avaa keinoja, joiden avulla tietovarasto -projekti voidaan organisaatiossa käynnistää niin, että mahdollisimman positiiviseen lopputulokseen yrityksen näkökulmasta voidaan päästä.

Projektin aikana lähetän kyselylomakkeen tietohallinnosa asiantuntijatehtävissä toimiville henkilöille tutkimusaiheeseen liittyen. Tietovarastoinnin parissa työskenteleville lähetetty kysely mahdollistaa tutkimuksen kannalta arvokkaan ”sisäpiiritiedon” saamisen, joka sekä tukee että rikastuttaa kirjallisesta materiaalista koottua tietopohjaa. Käsittelen tutkimuksessa myös mahdollisia tulevaisuuden näkymiä tietovarastointiin liittyen.

Projektin lopputuloksena syntyy tarkentuva kokonaiskuva big datasta sekä siihen vahvasti liittyvistä ilmiöistä sekä keinoista, joita hyödyntämällä organisaation toimintaa voidaan tehostaa kustannustehokkaasti.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste