Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kuljetusvahingot ja niiden poikkeamaraportointi

Paananen, Anne (2019)

 
Avaa tiedosto
Paananen_Anne.pdf (950.5Kt)
Lataukset: 


Paananen, Anne
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019052913303
Tiivistelmä
Opinnäytetyö tehtiin Posti Group Oyj:lle Jyväskylässä. Tavoitteena oli tutkia Jyväskylän Postin kuljetuksessa toimivien työntekijöiden osaamista poikkeamaraportoinnin osalta. Työn tavoitteena oli myös etsiä syitä, miksi kuljetusvahinkoja syntyy. Työhön kuului myös mahdollisten kehitysideoiden laatiminen.

Tutkimus suoritettiin sekä kvalitatiivisin, että kvantitatiivisin menetelmin. Poikkeamaraportoinnin osuutta varten suoritettiin kysely, havainnointi sekä terminaalityönjohtajan haastattelu. Kuljetusvahinkojen tutkimiseen hyödynnettiin olemassa olevaa kirjallista sekä sähköistä historiadataa vahingoista. Nykytila-analyysin määrittämistä varten suoritettiin tuotantoesimiehen sekä suunnittelijan haastatteluja.

Tutkimuksessa kävi ilmi, että poikkeamaraportointiprosessissa on isosti kehittämisen varaa. Osaamistasossa on puutteita sekä työntekijä, että toimihenkilötasolla. Historiadataa tutkiessa kävi ilmi, että poikkeamaraportointiprosessissa on tehty paljon virheellisiä merkintöjä työntekijöiden toimesta. Vastuu vahingonkorvauksista ei ajaudu oikealle taholle.

Perehdyttämiseen laadittiin kehitysideoita, joita yrityksessä voidaan jatkossa hyödyntää. Myös operatiivisiin toimintoihin terminaalissa laadittiin kehitysideoita, joilla voidaan ennaltaehkäistä kuljetusvahinkoja prosessin aikana. Kehitysideoita löydettiin myös työntekijöiden perehdyttämiseen liittyen.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste