Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Materiaalin kulutusennustuksen kehittäminen: Case Millog Oy

Kallio, Juha (2019)

 
Avaa tiedosto
Valmis työ (533.0Kt)
Lataukset: 


Kallio, Juha
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019052411686
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kehittää Millog Oy:n varastoitavien materiaalien hankintaerän määrittämiseen tarkoitettua kulutukseen perustuvaa ennustusmallia tehokkaampaan suuntaan. Työssä tutkittiin erilaisia ennustusmallivaihtoehtoja nykyisen ennustusmallin mahdolliseksi korvaajaksi. Tutkimuksessa valittiin yksi ennustusmalli, jonka ennustustuloksia vertailtiin käytössä olevan mallin ennustustuloksiin. Työn tavoitteena oli parantaa ennustuksen tarkkuutta uudella ennustusmallilla ja muokata käytössä olevia kulutuksen seurannan työkaluja tämän mukaiseksi.

Tutkimuksessa käytettiin pääasiassa kvantitatiivista tutkimusmenetelmää. Tutkimuksen aineistoksi valittiin erittäin suuresta massasta rajaamalla tietty tavararyhmä kulutetuista materiaaleista ja tietyn kulutuksen raja-arvon ylittävät nimikkeet. Tutkimuksen aineisto perustuu havaintoihin toiminnanohjausjärjestelmästä, josta kaikki tapahtumat ovat luettavissa. Tutkimusaineisto oli pääosin numeerisia arvoja eli tietoa kulutuksista, nimikkeistä ja hankinta-arvoista. Tutkimuksen analysointi- ja vertailutyövaiheet suoritettiin käytössä olevalla tietojenkäsittelyohjelmalla, joka mahdollisti sen tekemisen hyvinkin vaivattomasti.

Tutkimuksen tuloksena selvisi, että valittu ennustemalli soveltuu hyvin yrityksemme tarpeisiin, mutta on käyttäjälle monimutkaisempi ymmärtää ennusteesta syntynyttä tulosta. Ennustusmallien tulosten vertailussa selvisi, että ehdotetulla mallilla jouduttaisiin varautumaan suurempaan kulutukseen kuin tähän mennessä. Tämä näkyisi hankintaerien kasvuna ja tätä kautta myös varastonarvon huomattavana nousuna. Aineistoa käsiteltäessä havaittiin se, että kulutukset olivat kuukausi tasolla erittäin vähäisiä eli ennustaminen suurimmalle osalle tuotteista oli hyödytöntä näin monimutkaisesti.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste