Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Uniapneapotilaiden CPAP-hoitoon sitoutuminen ja CPAP-hoidon ohjauksen kehittäminen Satasairaalassa

Toivonen, Mari (2019)

 
Avaa tiedosto
Toivonen_Mari.pdf (2.472Mt)
Lataukset: 


Toivonen, Mari
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019052913262
Tiivistelmä
Obstruktiivisella uniapnealla tarkoitetaan toistuvia ja vähintään kymmenen sekunnin mittaisia hengityskatkoksia tai hengityksen vaimentumia, jotka johtuvat ylähengitysteiden ahtautumisesta unen aikana. Uniapnean tehokkain hoitomuoto on CPAP- eli ylipainehengityshoito. CPAP-hoitojen aloitusmäärät ovat kasvaneet huomattavasti, sillä uniapnea tunnistetaan nykyisin entistä paremmin ja potilaita ohjataan aktiivisemmin hoitoon.

Tämän toimintatutkimuksen tarkoituksena oli kuvata ja selvittää Satasairaalan uniapneapotilaiden CPAP-hoitoon sitoutumista, tuottaa ja pilotoida CPAP-hoidon potilasohje sekä arvioida potilasohjeen ja etäseurannan vaikutuksia uniapneapotilaiden CPAP-hoitoon sitoutumiseen ja ohjaukseen. Tutkimuksen tavoitteena oli tuottaa tietoa uniapneapotilaiden CPAP-hoitoon sitoutumisesta, yhtenäistää CPAP-hoidon ohjauskäytäntöä ja kehittää CPAP-hoidon ohjausta Satasairaalassa. Tutkimus sisälsi kuusi vaihetta, jotka muodostivat yhden toimintatutkimuksen syklin. Uniapneapotilaiden CPAP-hoitoon sitoutumista tarkasteltiin verrokki-(N=503) ja pilottiryhmän (N=100) CPAP-laitteiden käyttötuntianalyysien avulla ja potilaiden (N=17) kokemuksia saamastaan CPAP-hoidon ohjauksesta, CPAP-hoitoon sitoutumisesta ja etäseurannasta selvitettiin puhelimitse toteutetuilla teemahaastatteluilla.

Tulosten perusteella uniapneapotilaat olivat pääsääntöisesti tyytyväisiä saamaansa ohjaukseen. Haastateltavat CPAP-potilaat jakautuivat deduktiivisen analyysin perusteella hoitoon sitoutuneisiin, yrittäjiin ja hoitoon sitoutumattomiin. Käyttötuntianalyysien perusteella verrokki- ja pilottiryhmän välille ei muodostunut eroa CPAP-laitteiden käytössä. Etäseuranta ja potilasohjeen pilotointi ei siis parantanut käyttötuntianalyysien perusteella CPAP-hoitoon sitoutumista. Keskeisimmät kehittämisehdotukset käsittelivät hoidon omaseurantaa, yhteydenottotapojen monipuolistamista ja hoidon järjestämistä. Potilaat halusivat käyttöönsä hoidon omaseurantaan tarkoitettuja mobiilisovelluksia ja toivoivat yhteydenottotapoihin lisää vaihtoehtoja soittoaikojen lisäksi. Myös hoidon järjestämisen nopeuttamista toivottiin.

Uniapneapotilaiden hoitoon sitoutumista ja sitoutumista tukevia ohjausmenetelmiä olisi erittäin hyödyllistä tutkia edelleen potilaiden hoidon tehokkuuden ja hoitavien yksiköiden resurssienkin kannalta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste