Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ohutlevymaalauslinjan ennakkohuollon kehittäminen

Vehmasto, Jiri (2010)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyo_RautaRuukkiOyj_Jiri_Vehmasto.pdf (1.678Mt)
Lataukset: 


Vehmasto, Jiri
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010090712897
Tiivistelmä
RCM eli luotettavuuskeskeinen kunnossapito on menetelmä sellaisen ehkäisevän kunnossapitoohjelman luomiseksi, joka tehokkaasti ja järkiperäisesti mahdollistaa laitteistolta ja rakenteilta vaadittujen turvallisuus- ja käytettävyystasojen saavuttamisen. Sen tarkoituksena on johtaa käyttötoiminnassa parantuneeseen turvallisuuteen, käytettävyyteen ja talouteen.

Tehtäväni oli tehdä laitetietokannan päivitys ohutlevymaalauslinjalle ja RCM-analyysi pintamaalauskoneelle sekä antaa mielipide värähtelymittausjärjestelmän tulevaisuudesta. Tehtävän toimeksiantaja oli Rautaruukki Oyj, Kankaanpään tehdas.

Laitetietokannan päivitys suoritettiin lisäämällä uudet, poistuneet ja modifioidut laitteet Excel-taulukkoon, joka oli otettu kunnossapidon toiminnanohjausjärjestelmä Artusta. Lisättyjä laitteita ja niiden osia oli kaiken kaikkiaan 79 kappaletta. Päivityksessä pysyttiin moottori ja vaihde tasolla eikä purettu niitä vielä osiin.

RCM-analyysi suoritettiin istunnoissa Kankaanpään tehtaalla. Istunnoissa käytiin läpi kaikki RCM-analyysiin kuuluvat osa-alueet. Tulokseksi analyysistä tuli ennakkohuoltosuunnitelma, joka piti sisällään 53 eri työtehtävää. Työtehtävät jaettiin niiden suorittajille tarkennettavaksi, jotta töiden suoritus tulevaisuudessa olisi mahdollisimman helppoa.

Värähtelymittausjärjestelmän tulevaisuuden pohtimisessa kävin Rautaruukilla läpi lähtökohtia, kuten järjestelmän ja annetun tarjouksen. Näiden tietojen pohjalta tein oman mielipiteeni värähtelymittausjärjestelmän tulevaisuudesta ja siitä mitä sille pitäisi tehdä. Mielestäni kiinteän järjestelmän hinta oli suhteellisen kallis verrattuna mittauskierroksiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste