Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Näytteenottolansettien vertaaminen veren glukoosimäärityksissä

Sandelin, Sini; Petlin, Maija; Vuorela, Mira (2010)

Avaa tiedosto
Petlin_Maija Sandelin_Sini Vuorela_Mira.pdf (1.178Mt)
Lataukset: 


Sandelin, Sini
Petlin, Maija
Vuorela, Mira
Tampereen ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010102814013
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aihe, Näytteenottolansettien vertaaminen veren glukoosimäärityksissä, saatiin Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin Seinäjoen keskussairaalan kliinisen kemian toimintayksikön ylikemisti Kari Åkermanilta. Opinnäytetyön tavoitteena oli, että vertailusta saatujen tulosten avulla voidaan parantaa diabeetikoiden omaseurannan luotettavuutta. Työssä vertailtiin pisto-ominaisuuksiltaan erilaisia lansetteja, joista kaksi teki pisto- ja yksi viiltohaavan. Vertailtavat lansetit olivat Rochen Safe-T-Pro Plus, Bayerin Microlet 2 sekä Abbott:n FreeStyle Näytteenottolaite. Tarkoituksena oli selvittää, onko pistohaavan tekevillä lanseteilla vaikutusta veren glukoositulokseen. Tehtävänä oli kokeellisen tutkimuksen avulla selvittää, onko omaseurannassa käytössä oleva lansetti vertailukelpoinen sairaalan laboratorion lansetin kanssa sekä vaikuttaako haavan erilaisuus näytteestä saatuihin tuloksiin ja jos vaikuttaa, niin miten.

Opinnäytetyö perustui kvantitatiiviseen eli määrälliseen sekä vertailevaan ja kokeelliseen tutkimusmenetelmään. Teoreettinen osuus koostui diabeteksesta ja sen omaseurannasta, vierianalytiikasta ja laadukkaasta ihopistonäytteenotosta sekä työssä käytetyistä glukoosimittareista ja lanseteista. Näytteenottolansettien vertaaminen tapahtui Seinäjoen keskussairaalassa kliinisen kemian laboratoriossa, jonka henkilökunta toimi testihenkilöinä. Näytteenotoista saadut tulokset kerättiin Excel-taulukkoon, jonka avulla tulokset esitettiin erilaisina havainnollistavina kaavioina ja diagrammeina.

Saaduista tuloksista voidaan päätellä, että lansetilla on vaikutusta veren glukoosiarvoon. Tulosten perusteella FreeStyle Näytteenottolaitteella saatiin korkeampia tuloksia kuin muilla lanseteilla. Vastaavasti Safe-T-Pro Plus -lansetilla saatiin matalampia tuloksia kuin muilla lanseteilla. Jatkotutkimuksena lansettien eroja voisi selvittää tarkemmin käyttäen yhtä määrityslaitetta ja useampaa kuin kolmea vertailtavaa lansettia. Näitä glukoosituloksia voisi verrata samanaikaisesti otettuun laskimonäytteeseen. Tämän lisäksi voisi tutkia myös eri lansettien tuottamaa kipua tarkemmin kysymällä kipukokemuksista jokaiselta testihenkilöltä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste