Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Asiakastyytyväisyys viittomakielisessä kotihoidossa Jyväskylän Kotiväylässä

Vitikka, Susanna (2010)

 
Avaa tiedosto
Asiakastyytyvaisyys viittomakielisessa kotihoidossa Jyvaskylan Kotivaylassa.pdf (417.0Kt)
Lataukset: 


Vitikka, Susanna
Mikkelin ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010112916217
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli saada tietoa asiakkaiden tyytyväisyydestä saamaansa palveluun sekä asiakkaiden mielipide henkilökunnan ammattitaidosta ja palvelujen riittävyydestä Viittomakielisessä Kotipalvelussa Kotiväylässä Jyväskylässä.

Kotiväylän tarkoituksena ja tavoitteena on olla asiakkaan "väylä" kodista ulospäin viittomakielisiin vuorovaikutussuhteisiin ja aktiiviseen elämään. Kotiväylä tukee asiakkaan kotona asumista. Kotiväylä tarjoaa kotipalvelua ja kotisairaanhoitoa, tukea ja apua arkipäivän tilanteisiin

Tässä opinnäytetyössä aineistonkeruumenetelmänä käytettiin teemahaastattelua. Teemoina olivat palvelujen riittävyys, henkilökunnan ammattitaito, tyytyväisyys palveluun sekä mahdolliset muut asiakastyytyväisyyteen liittyvät asiat. Työssä haastateltiin neljää Kotiväylän asiakasta. Haastatteluissa kolmessa oli viittomakielen tulkki mukana ja yhden haastateltavan kanssa haastattelu tapahtui puheen avulla.

Tulosten mukaan asiakkaat ovat pääasiassa tyytyväisiä saamaansa palveluun ja sen riittävyyteen. Kehittämisen kohteita on lähinnä kuntien kanssa tehtävässä yhteistyössä, koska nykyisten säästötoimien aikana kuntien kanssa tehdyt palvelusopimukset ovat selvästi vähentyneet sekä palveluja on rajattu. Kahden haastateltavan mielestä Jyväskylässä Viittomakielinen Kotihoito ei voi tehdä työtä sillä tehokkuudella kuin se haluaisi tai sillä olisi mahdollisuudet, johtuen kuntien pakottamista rajoitteista. Kotiväylän vakituisen henkilökunnan ammattitaito koettiin hyväksi kuten myös heidän viittomakielen taitonsa. Sijaistyövoiman kielitaidossa havaittiin jonkin verran kehittämisen tarvetta. Sijaisten ammattitaidon ja tietämyksen työtehtävistä koettiin olevan vaihtelevaa.

Tulevaisuudessa olisi kannattavaa tehdä laajempi tyytyväisyyskysely koko asiakaskunnalle esimerkiksi lomakekyselynä, kuten muissa kuurojen palvelusäätiön viittomakielisissä kotihoidon yksiköissä. Tällä saataisiin kattavampi ja luotettavampi tulos asiakastyytyväisyydestä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste