Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Raskaana olevien naisten mielipiteitä äitiysneuvolan antamasta ravitsemus- ja liikuntaneuvonnasta

Virtanen, Helena; Fyhr, Aino (2010)

 
Avaa tiedosto
Tiedosto 26.8.2010.pdf (2.310Mt)
Lataukset: 


Virtanen, Helena
Fyhr, Aino
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010120317032
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoitus oli selvittää raskaana olevien naisten mielipiteitä saamastaan ravitsemus- ja liikuntaneuvonnasta äitiysneuvolassa ja miten heidän saamansa ravitsemusneuvonta oli tukenut heidän painonhallintaansa. Tutkimuksessa selvitettiin myös raskaana olevien naisten tämän hetkiset ruokailu- ja liikuntatottumuksia. Tutkimuksesta saatavaa tietoa voidaan hyödyntää kehitettäessä äitiysneuvolan ravitsemusneuvonnan osa-alueita.
Tutkimus oli määrällinen ja aineisto kerättiin kyselytutkimuksena, Orimattilan ja Lahden kaupungin äitiysneuvolan asiakkailta. Kyselylomakkeita saatiin takaisin 54 kpl, joka on vähän yli puolet lähetetyistä. Tulokset kuvaillaan suorien jakaumien ja prosenttien avulla.
Tutkimustulosten mukaan vastaajien ruokailutottumukset olivat pääasiassa terveelliset ja suositusten mukaiset. Ruokailutottumukset noudattivat vastaajilla pääsääntöisesti raskaana olevien naisten ruokasuosituksia. Vastaajista suurin osa pyrki ulkoilemaan päivittäin, mutta arkiliikunta ja lihaskunnon ylläpitäminen oli vähäistä. Neuvoloiden antama ravitsemus – ja liikuntaneuvonta koettiin riittäväksi, mutta siihen varattu aika oli vastaajien mielestä liian lyhyt. Toisaalta huomattavan suuri osa vastaajista ei osannut sanoa, olivatko he saaneet minkäänlaista ohjausta oman painonhallintansa tueksi.
Jatkotutkimuksena voisi selvittää äitiysneuvoloiden terveydenhoitajien käsityksiä antamastaan ravitsemusneuvonnasta. Lisäksi voisi myös selvittää miten äitiysneuvoloissa annettavan ravitsemus - ja liikuntaneuvonnan sisältöä voisi kehittää.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste