Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sähköisten viestintävälineiden vaikutus kongressiprojektin etenemiseen : Tapausesimerkkinä Blue & White Conferences Oy:n työprosessien muutokset

Talja, Piia (2009)

 
Avaa tiedosto
Talja_Piia.pdf (2.915Mt)
Lataukset: 


Talja, Piia
Pirkanmaan ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200904192054
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä selvitetään Internetin ja sähköpostin vaikutusta kongressiprojektin etenemiseen. Tapausesimerkkinä käytetään vuonna 1991 perustettua helsinkiläistä kongressipalvelutoimisto CONGREX / Blue & White Conferences Oy:tä. Selvityksen tarkoituksena oli selvittää, miten sähköiset viestintävälineet ovat vaikuttaneet yrityksen työprosesseihin. Selvitys keskittyy 1990- ja 2000-lukuihin.

Opinnäytetyön teoriaosuudessa esitellään kongressitoimintaa Suomessa ja sen merkitystä Suomelle. Lisäksi annetaan yleiskuva kongressin järjestämisestä. Työ keskittyy tarkemmin tiettyihin kongressin järjestämisen vaiheisiin. Sähköiset viestintävälineet ovat vaikuttaneet vaiheisiin merkittävimmin.

Opinnäytetyön empiirinen osa koostuu yrityksen toimitusjohtajan ja kongressipäällikön haastattelusta. Heidän mielipiteidensä ja havaintojensa avulla rakentui työn tärkein osuus. Haastattelun avulla haluttiin muodostaa mahdollisimman monipuolinen kuva eri vaiheiden muutoksista ja siitä, miten merkittäviä ne ovat kongressiprojektissa.

Selvityksen tuloksena huomattiin, että huolimatta työprosessien muutoksista, työn määrä ei ole vähentynyt. Työ on vain kohdistunut eri tavalla. Vaikka viestintävälineet ovat tuoneet monia etuja, on niistä seurannut myös haittoja. Kriittisin haitta on nähtävissä osallistujien ja kongressin järjestäjien sähköpostikäyttäytymisessä. Internetin ja sähköpostin käyttö on edelleen kehitysvaiheessa, joten erilaiset sähköiset sovellukset tulevat vielä kehittymään, mikä taas tarkoittaa lisää muutoksia työprosesseihin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste