Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

VARASTON LAYOUT-UUDISTAMINEN JA MATERIAALIVIRTOJEN TEHOSTAMINEN

Ristonmaa, Jani (2011)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
varaston layout-uudistaminen ja meteriaalivirtojen tehostaminen.pdf (3.697Mt)
Lataukset: 


Ristonmaa, Jani
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201101201605
Tiivistelmä
Opinnäytetyö toteutettiin Starkki Oy Ab:lle Jyväskylän yksikköön. Työn päätavoitteena on saada myymälävaraston toimintaa muutettua niin, että asiakas kerää haluamansa nimikkeet itsepalveluperiaatteella. Tavoitteena on myös tutkia myymälän yhteydessä toimivan varaston toimivuutta materiaalivirtauksien osalta, jonka jälkeen myös toteutettiin opinnäytetyön ohella kehitetyt parannustoimenpiteet.

Opinnäytetyön teoriaosuudessa käsiteltiin yleisesti varastoja ja varastoimista sekä näiden merkitystä liiketoiminnan ja liiketalouden näkökulmasta, yleisimmät varastotoiminnot ja varasto layout-suunnittelu sekä yleisimpiä syitä varastojen muodostumiselle. Materiaaliohjaukseen ja vaihto-omaisuuteen liittyvät asiat, kuten tunnusluvut, toimitusrytmit, ostoerät ja tuotteiden luokittelut olivat myös työn tarkastelun kohteita.

Kehittämistyön empiirisessä osassa määriteltiin varaston ja varastoinnin ongelmat yleisellä tasolla. Empiirinen osa toteutettiin kvalitatiivisena tutkimuksena käymällä muun muassa keskusteluja työntekijöiden kanssa sekä työskentelemällä henkilökohtaisesti, jolloin työ perustui myös kokemukseen. Päätöksenteon tukena käytettiin erilaisia laskelmia, kuten esimerkiksi ABC- ja XYZ- analyysiä sekä kiertonopeuden määrittämistä.

Tutkimuksen perusteella suunniteltiin ja toteutettiin uusi varaston layout, johon kuului tärkeimpänä tekijänä tuoteperheiden optimaaliset sijainnit varastossa ja asiakaslähtöisempi varasto. Näillä toimenpiteillä pyrittiin parantamaan asiakaspalvelua, varastointitoimintojen ja materiaalivirtauksien tehokkuutta, kiertonopeutta sekä vähentämään varastojen sitomaa pääomaa.

Uudella varaston layout ratkaisulla on pystytty lyhentämään merkittävästi varastotoimintoihin kuluvia kustannuksia, kuten esimerkiksi keräilyyn, hyllytykseen ja inventointiin kuluneet ajat ovat keskimäärin 25 % lyhentyneet.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste