Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Business-to-Business -markkinointistrategia sosiaalisessa mediassa

Kähärä, Karri (2011)

 
Avaa tiedosto
Kahara_Karri.pdf (518.1Kt)
Lataukset: 


Kähärä, Karri
Tampereen ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201103052855
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö keskittyy markkinointistrategian kehittämiseen business-to-business -yritykselle sosiaalisissa medioissa tapahtuvaa markkinointia varten. Opinnäytetyössä tarkastellaan sosiaalisia medioita ja markkinointistrategian luomista eri kirjallisuus- ja verkkolähteiden avulla. Opinnäytetyön tavoitteena on selvittää sosiaalisten medioiden mahdollisuuksia business-to-business -markkinointia harjoittavalle yritykselle ja kehittää konkreettinen markkinointi-suunnitelma sosiaalisissa medioissa harjoitettavaa markkinointia varten. Opinnäytetyö on tehty Glass Performance Days -organisaatiolle. Glass Performance Days keskittyy kansainvälisen lasiteollisuuden kehittämiseen.

Opinnäytetyössä todetaan, että business-to-business -markkinointia voidaan soveltaa sosiaalisissa medioissa haasteista huolimatta. Haasteena todetaan sosiaalisten medioiden suuntautuneisuus business-to-consumer -markkinoille. Haasteena voidaan todeta myös, ettei business-to-business -markkinoinnissa olla riittävästi tietoisia sosiaalisista medioista ja lisäksi haasteena on teknolo-ginen osaaminen sosiaalisissa medioissa.

Opinnäytetyön keskeisenä osana on markkinointistrategian luominen,
mikä on edellytys sosiaalisissa medioissa onnistumiselle. Business-to-
Business -markkinoinnin keskeinen osa on asiakassuhteiden kehittäminen ja bränditietoisuuden luominen sosiaalisissa medioissa.

Opinnäytetyön perusteella voidaan todeta, että business-to-business
-markkinoinnissa suuntaudutaan sosiaalisten medioiden käyttämiseen yhä enemmän, ja markkinointi sosiaalisissa medioissa on välttämätöntä
ja hyödyllistä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste