Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Suihkuinjektoinnin tuottavuuden kehittäminen

Nordlund, Teemu (2011)

 
Avaa tiedosto
Nordlund_Teemu.pdf (1.198Mt)
Lataukset: 


Nordlund, Teemu
Tampereen ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201103092957
Tiivistelmä
Tämän insinöörityön tarkoitus oli tuottaa Lemminkäinen Infra Oy:lle dokumentti, johon on koottu keskitetysti suihkuinjektointiprosessin ongelmakohtia ja kehitysmahdollisuuksia. Aineistoa ongelmien kartoittamiseen on kerätty Lemminkäisen henkilöstöltä. Suihkuinjektointiin perehtyneille toimihenkilöille ja työntekijöille pidettiin haastatteluja, joista poimittiin havaittuja ongelmakohtia ja ehdotuksia prosessin kehittämiseksi.

Suihkuinjektointi on maaperän käsittelymenetelmä, jonka toteuttaminen vaatii urakoitsijalta erikoiskalustoa ja erityisammattitaitoa. Suihkuinjektoinnin yleisin käyttökohde Suomessa on vanhojen rakennusten perustusten vahvistus, johon menetelmä soveltuu vähäisen työnaikaisen tilantarpeen ja alhaisen rakenteille aiheutuvan tärinän puolesta hyvin. Suihkuinjektoinnin etuna perustusten vahvistuksessa on myös, ettei rakennuksen lattiapintojen yläpuolelle jää tilaa vieviä kuormansiirtorakenteita.

Tämän työn teoriaosa koostuu Lemminkäinen Infra Oy:n suihkuinjektointiprosessin kuvailusta, jota läpikäydessä on kerrottu työtä ohjaavien standardien ja kirjallisuuden osuudesta prosessin toteutukseen. Tässä työssä esitetyn prosessin kuvauksen ei ole tarkoitus olla yksiselitteinen työohje suihkuinjektoinnin suorittamiseen, vaan sen on tarkoitus antaa suihkuinjektointiin perehtymättömälle lukijalle käsitys suihkuinjektointiprosessin vaiheista.

Kaikki työhön liittyvät tutkimustulokset on kerätty haastatteluista. Nämä tutkimustulokset on jaettu työssä kahteen osaan, eli ongelmakohtiin ja kehitysehdotuksiin. Ongelmakohtia käsittelevä osa on tarkoitettu luetteloksi asioista, joihin Lemminkäisen henkilöstön parissa kaivataan parannuksia. Kehitysehdotukset ovat suuntaa antavia ideoita myöhemmin päätettäviä toimenpiteitä varten.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste