Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Mission® Cholesterol ja Accutrend Plus -lipidivierilaitteiden tulostasojen vertailu : Lipidivierilaitteiden soveltuvuus kolesterolin seulontakäyttöön

Mustonen, Anni; Pihkola, Jenna (2019)

 
Avaa tiedosto
Mustonen_Anni_Pihkola_Jenna.pdf (1.251Mt)
Lataukset: 


Mustonen, Anni
Pihkola, Jenna
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019102020064
Tiivistelmä
Perinteisesti potilaan lipidiarvot mitataan laskimoverestä laboratorioiden analysaattoreilla. Viime vuosina lipidien vieritestaus on lisääntynyt, sillä nykyisin ollaan enemmän tietoisia dyslipidemioista sekä vierilaitteiden tekniikka on kehittynyt. Vierilaitteiden tarkoituksena on antaa tutkimustulos mahdollisimman nopeasti. Nopeasti saatu tulos nopeuttaa hoitoprosessia.

Opinnäytetyössä käytetyt Mission Cholesterol ja Accutrend Plus ovat vierilaitteita, joilla mitataan kokonaiskolesterolia. Kolesteroli kuuluu lipideihin, jotka ovat veressä kulkevia rasva-aineita. Ne eivät kykene liukenemaan veteen. Molemmat vierilaiteet ovat hankittu Tampereen Ammattikorkeakoulun käyttöön. Niiden tulostasojen luotettavuutta ei oltu vielä testattu. Mission Cholesterol laitteella on mahdollista mitata myös HDL:ää, LDL:ää ja triglyseridejä.

Opinnäytetyö toteutettiin kvantitatiivisena tutkimuksena ja sen toimeksiantajana toimi Tampereen Ammattikorkeakoulu. Opinnäytetyön tavoitteena oli testata vierilaitteiden soveltuvuutta ja luotettavuutta kokonaiskolesterolin seulonnassa. Työn tarkoituksena oli vertailla kahta lipidivierilaitetta, Mission Cholesterol ja Accutrend Plus, keskenään. Vierilaitteiden tuloksia verrattiin referenssimentelmän, Konelab 20XTi-analysaattorin, tuloksiin. Tutkimusta varten kerättiin näytteitä Tampereen Ammattikorkeakoulun bioanalytiikan opiskelijoilta sekä opettajilta. Vierilaitteisiin käytettiin ihopistonäytteitä ja referenssimenetelmän analysaattoriin laskimoverestä eroteltua plasmaa.

Opinnäytetyössä saatujen tuloksien ja niiden tilastollisten analyysien perusteella voitiin todeta, että molemmat vierilaitteet Mission Cholesterol ja Accutrend Plus antavat luotettavia tuloksia. Vierilaitteet sopivat tehtävään kokonaiskolesterolin seulontaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste