Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Neuvonnan vaikuttavuus poistotekstiilin lajitteluun Case: Lounais-Suomen Jätehuollon kokeilualue

Laine, Emmi (2019)

 
Avaa tiedosto
Laine_Emmi.pdf (2.454Mt)
Lataukset: 


Laine, Emmi
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019110420607
Tiivistelmä
Opinnäytetyö toteutettiin Telaketju yhteistyöverkoston alkukartoituksen jatkokyselynä ja sen tavoitteena on selvittää jäteneuvonnan vaikutusta poistotekstiilien synnyinpaikka lajitteluun. Telaketju on valtakunnallinen tekstiilien kierrätystä edistävä yhteistyöverkosto. Telaketjua koordinoi Lounais-Suomen Jätehuolto Oy ja VTT. Tavoitteena on perustaa koko maan laajuinen poistotekstiilien hyödynnysverkosto.

Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, miten neuvonnalla on ollut vaikutusta koealueen asukkaiden lajitteluun. Tutkimus toteutettiin kyselytutkimuksena, jossa koeasetelmana toinen ryhmä sai jäteneuvontaa postilaatikkojakeluna. Asukkaat jaettiin koe- ja vertailuryhmiin ja heidän vastauksiaan vertailtiin keskenään selvittäen neuvonnan vaikutuksia. Tuloksia vertailtiin alkukartoitus-kyselyn tuloksiin.

Kokeilun aikana asukkaiden tieto poistotekstiilien lajittelusta oli lisääntynyt, samoin myös poistotekstiilien lajittelun aktiivisuus. Tärkeimmäksi tiedonsaanti kanavaksi nousi jäteastioiden kyljessä olevat lajitteluopasteet. Kohdennetulla neuvonnalla ei ollut selvästi havaittavaa vaikutusta lajitteluun. Asukkaiden lajittelumotivaatio kehittyi koko ryhmällä kokeilun aikana.

Neuvonta toimii kannustimena lajittelulle, kun se on ihmisten arvojen mukaista. Monikanavaisella viestinnällä ja myönteisellä palautteella on vaikutusta ihmisten lajittelutottumuksiin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste