Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kokemuspienryhmäohjaajien osaamisen kehittäminen

Taurula, Inkeri (2019)

 
Avaa tiedosto
Taurula_Inkeri.pdf (1.129Mt)
Lataukset: 


Taurula, Inkeri
2019
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019120123717
Tiivistelmä
Kokemuspienryhmät ovat suosittu menetelmä maatalousyrittäjien ammatillisen tiedon ja taitojen jakamisessa sekä lisäämisessä. Onnistunut pienryhmäkokemus vaatii koulutettua ohjaajaa.

ProAgrian kokemuspienryhmäohjaajien osaaminen on ollut Suomen laajuisesti vaihtelevaa ja osin puutteellista. Silti pienryhmien suosio on kasvanut asiakkaiden keskuudessa. Pienryhmäohjaajien osaamisen kehittäminen tulisi uudistaa ja saattaa samalle tasolle.

Opinnäytetyönä tehtiin kehittämissuunnitelma pienryhmäohjaajien osaamisen kehittämiseksi. Kehittämissuunnitelman tueksi tutustuttiin kirjallisuuteen ja tehtiin haastatteluja. Opinnäytetyössä luotu kehittämissuunnitelma sisältää sekä koulutuspäiviä, vertaistukitoimintaa että käytännön harjoittelua aidoissa asiakastilanteissa. Rinnalla kulkee koko matkan ohjaajakouluttaja, valmiina tukemaan ja valmentamaan. Tukena on myös ohjaajien vertaistukiryhmä.

Opinnäytetyön tuloksena syntyneen pienryhmäohjaajien peruskoulutus on kolme-päiväinen. Päivien aiheita ovat muiden muassa kokemuspienryhmän perusteet, pienryhmän suunnittelu sekä ohjausmenetelmät. Ohjaajien välinen vertaistuki käsittää säännölliset ohjaajien tapaamiset, joissa jaetaan kokemuksia ja osaamista ohjaustyöstä. Ennen kuin uusi pienryhmäohjaaja on valmis itsenäiseen työhön, hän harjoittelee pienryhmän ohjaamista mentorointisuhteessa kokeneemman ohjaajan työparina.

Mikäli pienryhmäohjaaja kaipaa ajansaatossa syventävää osaamista, on hänellä mahdollisuus kouluttautua pienryhmäohjaajien vertaistukiryhmän vetäjäksi tai aloittelevan pienryhmäohjaajan mentoroivaksi työpariksi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste