Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

What factors contribute to uncaring in a caring context? : A systematic literature review

Seppänen, Pekka (2019)

 
Avaa tiedosto
PekkaSeppänen.Thesis.2019.pdf (666.5Kt)
Lataukset: 


Seppänen, Pekka
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019112823182
Tiivistelmä
Tutkimuksen tarkoituksena oli systemaattisen kirjallisuuskatsauksen avulla selvittää, mitkä tekijät vaikuttavat hoitajien piittaamattomuuteen hoitotyössä. Hoitotyössä esiintyy epäeettistä hoitamista, joka ei ole pätevää mutta sitä silti esiintyy.

Tutkimus suoritettiin kvalitatiivisella sisältöanalyysillä, käyttäen deduktiivista lähestymistapaa. Taustatiedot koostuivat jo olemassaolevasta kirjallisuudesta liittyen välittämiseen, piittaamattomuuteen, etiikkaan ja kärsimykseen. Teoreettiseksi viitekehykseksi muotoutui eettinen ilmapiiri jossa hoitajat työskentelevät sekä johon he vaikuttavat. Teoreettista viitekehystä käytettiin taustatietojen sekä löydösten peilaamiseen. Artikkelit kerättiin ja analysoitiin jotta saataisiin selville onko jotain uutta löytynyt.

Löydökset koostuivat jo tiedetyistä asioista mutta myös uusista asioista jotka vaikuttavat piittaamattomuuteen hoitotyössä. Uusia löydöksiä oli mm. kiusaaminen, priorisointi, sukulaiset, ulkoiset tekijät, teknologinen hoitotyö, hoitajien asenne, henkinen ja fyysinen kärsimys sekä hoitajilla, että potilailla, ja puutteet erinäisissä asioissa. Nämä tekijät myötävaikuttavat piittaamattomuuteen hoitajissa hoitotyön kontekstissa. Lisätutkimukset piittaamattomuudesta voisivat hyötyä empiirisistä tutkimuksista. Hoitotyöhön tulisi päästä vain ne, jotka omaavat tarvittavat ominaisuudet siihen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste