Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kojamo Oyj:n taloushallinnon ohjelmien tulevaisuuden ennakointi

Kaila, Sari (2019)

Avaa tiedosto
Sari Kaila.pdf (511.0Kt)
Lataukset: 


Kaila, Sari
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019120324390
Tiivistelmä
Kojamon käytössä oleviin taloushallinnon ohjelmiin (ostolaskujen käsittelyjärjestelmä, maksuliikenneohjelma ja Treasury-järjestelmä) on tulossa digitalisoitumisen ja uusien teknologioiden myötä tarve käynnistää ohjelmistojen uudistamisprojekteja. Kehittyneet ohjelmistot ovat saatavilla yleensä SaaS-palveluina perinteisten On-Premise lisenssipohjaisten ohjelmistojen sijaan.

Tämän kehittämistehtävän tavoitteena oli tutkia ja perehtyä ICT-näkökulmasta älykkään taloushallinnon tekijöihin, joiden mahdollistajana toimivat erilaiset modernit teknologiat. Tutkittavia teknologioita olivat pilvipalvelut, Big Data ja uudet megatrendit automatisointi robotiikan ja tekoälyn avulla sekä lohkoketjuteknologia. Tuloksena syntynyt raportti ei ole kuitenkaan ratkaisu tai projektisuunnitelma tulevaisuuden taloushallinnon ohjelmistojen käyttöönottoprojekteihin.

Tutkimuksen lähestymistapa oli laadullinen tapaustutkimus ja haastattelut eri toimittajille toteutettiin teemahaastatteluina syksyllä 2019. Teoriaan pohjautuvat ja teemoittain luokitellut kysymykset koostuivat kaikille toimittajille yhteisistä runkokysymyksistä sekä toimittajien alakohtaisista lisäkysymyksistä.

Tutkimuksen tulosten perusteella voidaan päätellä, että megatrendit digitalisoituminen ja uudet teknologiat, vaikuttavat vahvasti toimittajien ohjelmistojen tuotekehitykseen. Ohjelmat toteutetaan SaaS-pilvipalveluna ja painotus on erityisesti koneoppimisen hyödyntämisessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste