Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kannustava suorituksen johtaminen Helsingin Hilton-hotelleissa

Risthonka, Linda (2019)

Avaa tiedosto
Kannustava suorituksen johtaminen Helsingin Hilton-hotelleissa_Linda Risthonka_opinnäytetyö 2019 (2.112Mt)
Lataukset: 


Risthonka, Linda
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019120625202
Tiivistelmä
Nykypäivän työympäristössä vaaditaan jatkuvasti parempaa suorituksen johtamista. Tässä opinnäytetyössä asiaa tutkitaan Helsingin Hilton-hotelleissa ja toimeksiantajana toimii Scandic Hotels Oy. Kannustava suorituksen johtaminen kuvaa kohdeyrityksen tapaa ja keinoja johtaa suoritusta kannustavasti. Tämä käsittää tavoitteellisuuden, vuorovaikutuksen, palkitsemiskeinot ja valmentavan esimiestyön.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia ja kehittää kannustavaa suorituksen johtamista Helsingin Hilton-hotelleissa. Tavoitteena opinnäytetyössä oli ensimmäisenä selvittää esimiesten käsityksiä palkitsemisesta ja toisena tuottaa kehitysehdotuksia, kuinka HR-osasto voisi tukea esimiehiä kannustavassa suorituksen johtamisessa. Opinnäytetyö rajattiin tarkastelemaan kannustavaa suorituksen johtamista tavoitteen, vuorovaikutuksen ja palautteen, aineellisten ja aineettomien palkitsemiskeinojen ja valmentavan johtamisen kautta esimiesten näkökulmasta, HR:n näkökulmaa unohtamatta.

Opinnäytetyö oli kaksivaiheinen ja se toteutettiin syksyllä 2019. Tutkimus- ja kehittämismenetelminä hyödynnettiin kyselyä, joka toteutettiin Helsingin Hilton-hotellien esimiehille, sekä workshopia, joka toteutettiin Scandicin HR-tiimille. Tutkimusaineisto kerättiin kvantitatiivisen kyselyn avulla. Kysely rajattiin koskemaan vastaanoton, ravintolan, keittiön, kokousosaston, myyntipalvelun ja kerroshoidon esimiehiä. Tutkimuksen perusjoukkoon kuului yhteensä 50 Helsingin Hilton-hotelleissa esimiesasemassa toimivaa työntekijää. Kyselyyn vastasi 30 henkilöä, joten vastausprosentti oli 60 prosenttia. Kyselyn jälkeen HR-osastolle järjestettiin workshop, jossa kartoitettiin ja ideoitiin 8x8-innovointimenetelmän avulla keinoja, joilla HR-tiimi voisi tukea esimiehiä kannustavassa suorituksen johtamisessa.

Kyselyn aineiston perusteella esimiehet kokevat palkitsemisen tärkeäksi, mutta osa kaipaisi HR:ltä tukea suorituksen johtamiseen. Eniten esimiehet palkitsevat tiimiään hyvän suorituksen johdosta ja he suosivat aineettomia palkkioita aineellisten sijasta.

Workshopissa kartoitettiin ja ideoitiin keinoja esimiesten tueksi kannustavaan suorituksen johtamiseen. HR-tiimin ideoissa korostuivat muun muassa sitouttaminen sekä eri työkalut ja insentiivi-ohjelmat.

Opinnäytetyön tuloksia tullaan hyödyntämään kohdeyrityksessä myös jatkossa, sillä toimeksiantajalla ja HR-tiimillä oli ajatuksena jatkaa kehitystyötä vielä eteenpäin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste